Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-77/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-77/05
Data
2005.12.28



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Czy otrzymana zaliczka z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


W związku z art. 20 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004 ( Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania otrzymanej zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszustwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie dotyczące, opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej zaliczki od kontrahenta z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wątpliwości podatnika w zakresie opodatkowania otrzymanej zaliczki przy wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów budzą także konsekwencje podatkowe. Przedstawiając swoje stanowisko, jednostka przedstawia dwojaki sposób rozliczenia otrzymanej zaliczki stwierdzając że:

- otrzymanie zaliczki na dostawy wewnątrzwspólnotowe od kontrahenta UE, powoduje powstanie obowiązku podatkowego i konieczność wystawienia faktury uwzględniającej zerową stawkę VAT i rozliczenia w deklaracji VAT-7 z pominięciem VAT-UE,

- otrzymanie zaliczki na dostawy wewnątrzwspólnotowe nie powoduje obowiązku ewidencjonowania i rozliczania zaliczki w deklaracji VAT-7.

Stanowisko podatnika jest nieprawidłowe

Ogólną zasadę odnoszącą się do momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, /WDT/, określa art. 20 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2005r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przepis ten stanowi, że obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. W przypadku, gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art.20 ust.2 ww. ustawy o VAT). Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust.1, podatnik otrzymał część lub całość ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

A zatem w przeciwieństwie do zaliczek z innych tytułów, gdzie moment powstania obowiązku podatkowego został uzależniony od ich otrzymania, w przypadku zaliczek z tytułu wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć został on uzależniony od momentu wystawienia faktury. Biorąc pod uwagę celowość odrębnego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego od otrzymanej zaliczki z tytułu WDT oraz jego konsekwencje podatkowe należy uznać, że rozpoznanie obowiązku podatkowego od zaliczki z tytułu WDT jest, ze względu na stawkę podatku VAT- 0%, swego rodzaju przywilejem podatnika. Zaniechanie wystawienia faktury, w tym przypadku, będzie wiązało się z brakiem możliwości rozpoznania obowiązku podatkowego i w konsekwencji rozliczenia zaliczki w deklaracjach VAT-7 i VAT-UE.

Określony w § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz list towarów i usług, od których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm), obowiązek wystawienia w ciągu 7 dni faktury z tytułu zaliczki dotyczy sytuacji, gdzie powstanie obowiązku podatkowego nie jest uzależnione od wystawienia faktury. Obowiązek wystawienia faktury jest konsekwencją wykonania czynności powodującej powstanie obowiązku podatkowego.

Reasumując, w przypadku otrzymania zaliczki z tytułu WDT podatnik wystawiając w związku z tym fakturę VAT ze stawką 0% rozpoznaje obowiązek podatkowy w dniu wystawienia faktury na podstawie art.20 ust.3 ustawy o VAT i rozlicza w deklaracjach VAT-7 i VAT-UE. Natomiast zaniechanie wystawienia faktury nie będzie rodzić obowiązku podatkowego oraz innych skutków podatkowych i karnych skarbowych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj