Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-182-215/05/MP
z 6 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-182-215/05/MP
Data
2005.09.06



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dywidendy
obowiązek
sprzedaż akcji
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy obowiązek zapłaty podatku od dywidend w Polsce ciąży wyłącznie na otrzymującym dywidendę, która w chwili wypłaty była zwolniona od podatku w Polsce po spełnieniu warunków z art. 22 ust. 4 i 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji, gdy po wypłacie dywidendy podmiot otrzymujący dywidendę (akcjonariusz) zbędzie akcje posiadane w podmiocie wypłacającym dywidendę?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 10.06.2005 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 14.06.2005.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik jest spółką akcyjną mającą siedzibę na terytorium Polski i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce. Akcjonariuszami Spółki są dwie osoby prawne mające siedziby na terytoriach krajów członkowskich Unii Europejskiej - w Wielkiej Brytanii i Szwecji, podlegające w tych krajach opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. W momencie wypłaty dywidendy akcjonariuszom spełnione zostaną warunki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec tego, pomimo nie posiadania przez akcjonariusza w dniu wypłaty dywidendy nieprzerwanie 20% akcji Spółki przez okres, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy, Spółka zastosuje zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy i nie pobierze podatku dochodowego od dywidendy wypłacanej na rzecz akcjonariusza. Zgodnie z art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy, akcjonariusz w momencie wypłaty dywidendy udokumentuje certyfikatem rezydencji miejsce siedziby dla celów podatkowych w kraju członkowskim UE. Po wypłacie dywidendy, Spółka przekaże do urzędu skarbowego informację o dokonanych wypłatach, o której mowa w art. 26 ust. 3 ustawy (druk CIT-6). Następnie przed upływem dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania akcji, akcjonariusz zbędzie akcje Spółki.

Podatnik wnosi o potwierdzenie, że gdy po wypłacie dywidendy, która w chwili wypłaty podlegała zwolnieniu od podatku w Polsce w związku ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 i 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmiot otrzymujący dywidendę (akcjonariusz) zbędzie akcje posiadane w podmiocie wypłacającym dywidendę (Spółka), to wyłącznie na podmiocie otrzymującym dywidendę ciąży obowiązek zapłaty podatku należnego od dywidend w Polsce. Obowiązek taki nie ciąży natomiast na podmiocie wypłacającym dywidendę.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend (...), jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę (...) jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend (...) jest:

a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b) położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w rozumieniu art. 20 ust. 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) dla wymaganego 10% progu udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę przewiduje się okres przejściowy. W okresie przejściowym warunkiem zwolnienia będzie posiadanie w kolejnych latach udziałów w następującej wysokości:

- nie mniej niż 20% - od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.,

- nie mniej niż 15% - od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 22 ust. 4a i ust. 4b zdanie 1. zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania tych warunków.

Jak nadmienia Spółka w przedmiotowym wniosku, w momencie wypłaty dywidendy spełnione zostaną powyższe warunki z art. 22 ust. 4 i ust. 4b zdanie 1. do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego. Spółka wypłacająca dywidendę, występująca w charakterze płatnika w przedstawionej sytuacji, nie będzie obowiązana do poboru podatku. Obowiązki tej Spółki ograniczą się zgodnie z art. 26 ust. 3d ustawy do przekazania urzędowi skarbowemu informacji o dokonanych wypłatach, sporządzoną według ustalonego wzoru.

Jednakże po dokonaniu wypłaty dywidendy z zastosowaniem zwolnienia od podatku dochodowego, akcjonariusz przed upływem dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania akcji, zbędzie akcje Spółki. W sytuacji takiej znajdzie zastosowanie przepis art. 22 ust. 4b zdanie 2., zgodnie z którym w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od przychodów określonych w ust. 1 w wysokości 19% przychodów, z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Przepis ten jednoznacznie wskazuje, że w wyżej opisanym przypadku zbycia akcji Spółki przed upływem dwóch lat ich nieprzerwanego posiadania, obowiązany do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę od otrzymanego wcześniej dochodu z dywidend będzie wyłącznie akcjonariusz, który otrzymał dywidendę bez potrącenia przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od tej wypłaty. Obowiązek w powyższym zakresie nie spoczywa na Spółce, dokonującej wypłaty od dywidendy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w świetle przepisu art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na Spółce nie ciążą żadne obowiązki w przypadku, gdy po wypłacie przez nią dywidendy akcjonariuszowi z zastosowaniem zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, akcjonariusz dokona zbycia akcji Spółki przed upływem dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania tych akcji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj