Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-19/IV/2005/MS
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-19/IV/2005/MS
Data
2005.04.14



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy dla dokonywanej przez niego dostawy towarów konieczna jest specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia czy przy dokonaniu dostawy towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty istnieje obowiązek dokonania specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje dostawy towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dla przedmiotowej dostawy konieczna jest specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Zdaniem Podatnika nie posiada on obowiązku tworzenia specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Podatnik wykonuje czynność stanowiącą w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, sprzedaż (art. 2 pkt 22). Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast stosownie do treści przepisu art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania

Na podstawie powyższej delegacji Minister Finansów wydał Rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971), zwanego dalej Rozporządzeniem, które w rozdziale 4. określa m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać.

Zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej m.in.:

  • nazwę towaru lub usługi;
  • jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  • kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

W związku z brakiem definicji ustawowej ?specyfikacji? w przepisach ustawy o VAT należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tego pojęcia i interpretować je w oparciu o wykładnię językową. I tak, zgodnie ze Słownikiem języka polskiego (wydawnictwo Wilga) oraz Słownikiem wyrazów obcych (wydawnictwo Europa) wyraz ?specyfikacja? oznacza:

  • wyszczególnienie;
  • bardzo dokładny wykaz przedmiotów, czynności lub informacji, zwykle będący uszczegółowieniem czegoś;
  • wyliczenie;
  • dokument wystawiony przez dostawcę towarów, dołączony do przesyłki i określający jej wartość;
  • dokładny wykaz zakupionych produktów.

Mając powyższe na uwadze, tut. Organ stwierdza, iż elementy, które powinny być obligatoryjnie zawarte na fakturze stanowią specyfikację ? tak więc w myśl przepisów regulujących podatek od towarów i usług każda prawidłowo i zgodnie z przepisami wystawiona faktura zawiera (lub wręcz stanowi ? patrz znaczenie 4.) specyfikację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj