Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PP 443/63/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/63/04
Data
2004.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
miesiąc odliczenia
zastrzeżenie własności


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zawierających zastrzeżenie "towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu uiszczenia całości zapłaty" ?
Czy prawo to nabywa w miesiącu otrzyamnia faktury (bądź następnych) czy w momencie zapłaty całej należności za towar ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx w odpowiedzi na zapytanie z dnia 29.07.2004 r. działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Regulacja dotycząca terminu odliczania przez podatnika podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług zawarta została w przepisie art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Co do zasady, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

Natomiast w art. 86 ust. 12 cyt. ustawy określono przesłankę, zgodnie z którą, w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia towarów i usług lub faktury od komitenta z tytułu dostawy towarów, będącej przedmiotem umowy komisu, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi (z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 – 11) - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Prawo do odliczenia zostało więc uzależnione od nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co jest konsekwencją tego, że wtedy następuje dostawa na rzecz podatnika, przez którą, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W ramach dostawy następuje wydanie towaru, którym nabywca może dowolnie rozporządzać i dysponować nim jak właściciel i korzystać z tego towaru bez żadnych ograniczeń, z możliwością zbycia włącznie. Wydanie towaru jest czynnością, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy, a co za tym idzie i prawa do odliczenia podatku u nabywcy.

Zdaniem tut. organu zastrzeżenia, że " Towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu uiszczenia całości zapłaty " zawarte na fakturach potwierdzających dostawę towaru (pomimo braku zapłaty), pozostają bez wpływu na prawo nabywcy do odliczenia podatku w nich zawartego, gdyż nabywa on prawo do odliczenia podatku w miesiącu otrzymania faktury, bądź w następnym (art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy). W przepisie art. 86 ust. 12 zawarte bowiem zostało jedynie zastrzeżenie, że podatnik nie może nabyć prawa do odliczenia podatku naliczonego wcześniej, niż powstanie obowiązek podatkowy u dostawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj