Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-82/05
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-82/05
Data
2006.01.20



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
łączenie spółek przez przejęcie


Pytanie podatnika
Jak wygląda rozliczenie podatku VAT od zakupionych skladników majatkowych spółki przejmowanej ,które przejda na spółkę przejmującą oraz od innych zakupów dokonanych przez spółkę przejętą ?


) w związku z art. 93 ust.1 ordynacji podatkowej i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, złożonego w dniu 23 listopada 2005 r , w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług przy połączeniu dwóch spółek, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe .

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, że Spółka poprzez inkorporację połączy się z inną spółką prawa handlowego. W wyniku przeprowadzonej transakcji spółka przejmowana zakończy swój byt prawny oraz prowadzoną działalność gospodarczą z dniem wykreślenia z KRS-u. Składniki majątku trwałego i obrotowego spółki przejmowanej, które przejdą po połączeniu na spółkę przejmującą zostały zakupione w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.

W związku z tym faktem podatnik pyta:

1 / Czy Spółka przejmująca będzie miała prawo odliczyć, po połączeniu, podatek od towarów i usług naliczony od zakupów dokonanych przez spółkę przejętą, który spółka przejęta prowadząc dalej działalność mogłaby odliczyć w miesiącu następnym oraz czy na spółce przejmującej spoczywa obowiązek sporządzenia deklaracji VAT-7 za ostatni miesiąc działalności spółki przejmowanej i wpłacenie na rachunek urzędu skarbowego podatku wynikającego z tej deklaracji?

2 / Czy wystąpiłaby konieczność dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych składników majątkowych spółki przejmowanej, które przejdą na spółkę przejmującą?

Zdaniem podatnika na podstawie sukcesji generalnej praw i obowiązków złożenie deklaracji VAT-7 za ostatni miesiąc działalności spółki przejmowanej i wpłacenie na rachunek urzędu skarbowego podatku wynikającego z tej deklaracji spoczywa na spółce przejmującej. Spółka przejmująca będzie miała też prawo odliczenia podatku, o którym mowa w zapytaniu. Nie wystąpi konieczność korekty podatku naliczonego od zakupionych składników majątkowych będących przedmiotem zapytania.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia:

Kwestię łączenia, podziału i przekształcania spółek regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych ( Dz. U. nr 94, póz. 1037 z późn zm.).Ze stanu faktycznego opisanego przez Spółkę wynika, że w przedmiotowej sprawie nastąpi połączenie spółek przez przejęcie (inkorporację).

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm ) osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku łączenia się:

1. osób prawnych,

2. osobowych spółek handlowych,

3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

1. innej osoby prawnej,

2. osobowej spółki handlowej.

Zatem nowo powstałą spółkę w wyniku inkorporacji obowiązują tak jak każdą inną spółkę, przepisy wynikające z ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./. To ona będzie składała deklarację VAT-7 i dokonywała wpłat zadeklarowanego podatku. Również na podstawie powyższych unormowań w deklaracji zostanie ujęty podatek naliczony od zakupów dokonanych przez spółkę przejętą, który spółka przejęta prowadząc dalej działalność mogłaby odliczyć w miesiącu następnym.

Nie wystąpi też konieczność dokonania korekty podatku naliczonego od zakupionych towarów spółki przejmowanej, które przejdą na spółkę przejmującą, jeżeli ich dalsze wykorzystanie będzie wiązało się z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj