Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-517/05/KB
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-517/05/KB
Data
2005.09.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie Podtanika dotyczy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w sytuacji, kiedy towar jest dostarczany na terytorium Niemiec na rzecz kontrahenta szwajcarskiego posiadajacego niemiecki numer identyfikacji podatkowej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 9.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.06.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 08.07.2005r. (data wpływu 25.08.2005r.) i 24.08.2005r. (data wpływu 25.08.2005r.) oraz z dnia 01.09.2005r. (data wpływu 07.09.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymał zamówienie od polskiej firmy na sprzedaż sprzętu medycznego ze wskazaniem odbiorcy towaru i płatnika faktury. Spółka wysłała zgodnie z zamówieniem za pośrednictwem polskiej firmy sprzęt medyczny z przeznaczeniem dostarczenia towaru do Niemiec, na co otrzymała dokument CMR potwierdzający wysyłkę. Na załączonej kopii dokumentu CMR nie ma potwierdzenia odbioru przesyłki. Natomiast fakturę, również zgodnie z zamówieniem, bezpośrednio wystawiła na firmę szwajcarską z niemieckim numerem identyfikacji podatkowej. Spółka, należność w wysokości 38.210,77zł brutto, otrzymała 11.03.2005r. Wymienioną fakturę wprowadzono do ewidencji księgowej w następujący sposób: przychody netto ze sprzedaży w wysokości - 35.711,00zł i podatek VAT należny w wysokości 2.499,77zł. Ponadto Spółka w deklaracji CIT-2 wykazała kwotę netto w wysokości 35.711,00zł jako przychody uzyskane poza terytorium RP.

Zdaniem Spółki wyżej opisana transakcja stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ponieważ towar wysyłany był do kraju Unii Europejskiej, na co Spółka ma wystawiony dokument CMR.

Zgodnie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2.eksport towarów;3.import towarów;4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 powołanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jednak aby wywóz towarów do innego kraju Wspólnoty uznany był za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, muszą być spełnione określone ustawą warunki. Dostawca takiej transakcji musi być podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, który zgłosił zamiar wykonywania wewnatrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT - UE zgodnie z art. 97. Natomiast nabywca w kraju przeznaczenia jest:1.podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego;2.osoba prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego;3.podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są towary akcyzowe zharmonizowane, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedura przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zapłacona akcyzą;4.podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym państwie członkowskim niż Polska, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką 0%, jeżeli spełnione są następujące warunki:1.podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskiego właściwy dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;2.podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał), posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jak wyżej zaznaczono jednym z warunków do zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów jest posiadanie przez dostawcę w swojej dokumentacji dowodów, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Zgodnie z ust. 3 art. 42 ustawy o VAT dowodami tymi są: dokument przewozowy, kopia faktury i specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Z stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż posiadany dokument CMR nie potwierdza, że towary zostały dostarczone na terytorium innego państwa członkowskiego.

W związku z powyższym opisana przez Spółkę transakcja jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Podatnik nie miał jednak w tym wypadku prawa do zastosowania stawki 0%. Spółka postąpiła prawidłowo wykazując tę dostawę w ewidencji sprzedaży jako dostawę na terytorium kraju opodatkowaną stawką podatku VAT właściwą dla dostawy krajowej (art. 42 ust. 12 ustawy o VAT)

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art.14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj