Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-490/05/KB
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-490/05/KB
Data
2005.09.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
leki
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania wydawania leków na oddziały innego szpitala oraz partycypacji w kosztach prowadzenia apteki szpitalnej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 11.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.07.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Szpital prowadzi aptekę szpitalną, która zaopatruje w leki oddziały tego szpitala. Zdaniem Podatnika zaopatrzenie w leki oddziałów szpitalnych wchodzi w zakres usług medycznych sklasyfikowanych w części ex 85.1 PKWiU. Szpital nie odlicza podatku VAT naliczonego przy zakupach leków do apteki, ponieważ zakupy te związane są ze sprzedażą zwolnioną. Szukając możliwości obniżenia kosztów świadczenia usług medycznych Szpital zawarł umowę z innym szpitalem, z której wynika że apteka szpitalna Podatnika będzie zaopatrywała w leki oddziały tego innego szpitala, który będzie również partycypował w kosztach prowadzenia tej apteki Zdaniem Wnioskodawcy wydawanie leków na oddziały innego szpitala oraz partycypacja w kosztach prowadzenia apteki szpitalnej mieści się w klasyfikacji PKWiU w grupowaniu ex 85.1, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, i korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w trybie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 w/cyt. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 1991r., Nr 91, poz.408 ze zm.) szpital zapewnia przyjętemu pacjentowi środki farmaceutyczne i materiały medyczne. W związku z tym w przypadku szpitali posiadających powyżej 150 łóżek tworzy się apteki szpitalne (art. 20a ustawy o ZOZ), zaopatrujące oddziały szpitalne lub inne niewymienione z nazwy zakłady przeznaczone dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych wykonywanych w tym zakładzie lub jednostce organizacyjnej wchodzącej w skład zakładu (art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne /tekst jedn. Dz.U. Z 2004r., Nr 53, poz. 533 ze zm./). Jednak mając na uwadze rodzaj udzielanych świadczeń lub liczbę łóżek oraz ich wykorzystanie Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może zwolnić te jednostki z prowadzenia apteki szpitalnej (art. 87 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne). W takiej jednak sytuacji ustawa Prawo farmaceutyczne w art. 106 ust. 3 stanowi, iż apteka szpitalna może zaopatrywać w leki inne zakłady opieki zdrowotnej przeznaczone dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, nieposiadające apteki, na podstawie umowy zawartej przez uprawnione do tego podmioty, pod warunkiem, że nie wpłynie to negatywnie na prowadzenie podstawowej działalności apteki.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu potwierdza, że usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych - PKWiU ex 85 zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy, są zwolnione z podatku VAT. Jednakże stanowisko Podatnika jest prawidłowe, o ile prawidłowo sklasyfikował wykonywane przez siebie czynności. Zgodnie z utrwaloną już linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której potwierdzono, że organy statystyczne, a nie podatkowe upoważnione są do dokonywania wykładni dotyczących klasyfikacji określonych towarów i usług (wyrok NSA z dnia 25.08.1998r. sygn. akt SA/Po/221/98 i wyrok NSA z dnia 5.06.2001 sygn. akt SA/Sz/544/00) oraz Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15.11.2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS Nr 12, poz. 87), Naczelnik Urzędu Skarbowego może jedynie w oparciu o klasyfikację, dokonaną przez samego Podatnika lub wydaną przez właściwy Urząd Statystyczny na prośbę zainteresowanego Podatnika, wskazać dla towaru lub usługi stawkę podatkową lub zwolnienie określone w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj