Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej
PP-443/1/2006
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/1/2006
Data
2006.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunt zabudowany
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
towar używany
zakończenie budowy


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług (VAT) zastosować przy czynności sprzedaży nieruchomości gruntowych niezabudowanych, nieruchomości zabudowanych niewykończonymi obiektami budowlanymi oraz nieruchomości gruntowych zabudowanych obiektami, których budowa została ukończona ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 06.01.2006 r. uzupełnionego w dniu 24.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

W dniu 06.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W powołanym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:

Starostwo Powiatowe będące czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej o łącznej powierzchni 6,2550 ha. częściowo zabudowanej budynkami i budowlami - będącej przerwaną od 1994 r. budową szpitala kolejowego.

Wymieniona nieruchomość została przekazana na własność Powiatu decyzją Wojewody z dnia 23.11.2000 r. Nowy właściciel nieruchomości nie czynił w obiektach żadnych nakładów adaptacyjnych ani remontowych

Nieruchomość składa się z 12 odrębnych działek gruntu, które ze względu na stan istniejącej zabudowy można podzielić na 3 następujące grupy:

- działki zabudowane wykończonymi i użytkowanymi obiektami budowlanymi

- działki zabudowane niewykończonymi budynkami i budowlami,

- działki niezabudowane.

Do działek zabudowanych wykończonymi i użytkowanymi obiektami zaliczono:

- działkę gruntu nr. 88/22 zabudowaną budynkiem hydroforni, studnią głębinową i dwoma podziemnymi zbiornikami wodnymi, których budowa została zakończona 10 lat temu i które są eksploatowane.

- działki gruntu nr. 88/10 i nr. 88/11 na których urządzone są utwardzone parkingi, drogi dojazdowe i chodniki z pełnym uzbrojeniem w sieć kanalizacji deszczowej i oświetleniem, których budowa została zakończona 10 lat temu i które są wykorzystywane do obsługi pacjentów Obwodu Lecznictwa Kolejowego jako tereny komunikacyjne.

Starostwo zwraca się z zapytaniem o sposób opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w/w nieruchomości.

W opinii Starostwa sprzedaż działek nr. 88/10, 88/11, 88/22, tj. korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT , natomiast sprzedaż pozastałych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usłg.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. zgadza się z opinią wnioskodawcy i informuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu VAT jeśli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Zgodnie z przedstawionym przez Starostwo stanem faktycznym przedmiotowa sprzedaż dotyczy działek gruntowych zabudowanych, oraz dziaek gruntowych niezabudowanych.

W przypadku dostawy działek gruntowych zabudowanych, są to grunty zabudowane niedokończonymi obiektami , oraz grunty zabudowane obiektami których budowa zostala zakończona.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

A zatem grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych.

Ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy sprzedaż budynków i budowli trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku VAT - wówczas sprzedaż tego gruntu będzie również korzystać ze zwolnienia.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Przez towary używane do celów zwolnienia od podatku rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, mineło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy).

W związku z art. 43 ust. 6 ustawy powyższe zwolnienie od podatku dostawy bydynków i budowli nie będzie miało zastosowania w przypadku jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionych przepisów wynika że sprzedaż zabudowanych działek o nr 88/10, 88/11, 88/22 , będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ :

- znajdujące się na nich obiekty mieszczą się one w ustawowej definicji towarów używanych,

- przy ich nabyciu podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

- nie zaistniały przesłanki określone w art. 43 ust. 6 ustawy wykluczające przedmiotowe zwolnienie.

Sprzedaż natomiast działek zabudowanych obiektami, których budowa nie zastała zakończona będzie opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy. Dostawa tych nieruchomości nie będzie mogła skorzystać z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, albowiem związane z gruntem obiekty budowlane nie spełniają wymogów definicji "towaru używanego" określonej w art. 43 ust. 2 ustawy ponieważ ich budowa nie została zakończona.

Sprzedaż pozostałych działek, tj.działek gruntowych niezabudowanych zaliczanych do terenów budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku zgodnie z wyżej powołanym art. 41 ust. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj