Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/153/05/JB
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/153/05/JB
Data
2005.11.23



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
odsetki od odsetek (anatocyzm)
odsetki od pożyczki
zadłużenie


Pytanie podatnika
Czy ograniczenie zaliczania płaconych przez Spółkę odsetek do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji określonej w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy w świetle tego przepisu oraz przepisu art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie odsetek od pożyczki, czy również odsetek od przeterminowanego zadłużenia.


Naczelnik Łódzkiego Urzedu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie niestosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do odsetek od przeterminowanego zadłużenia wobec udziałowca Spółki w związku art. 16 ust. 7b w/w ustawy uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka będzie dokonywać na rzecz swojego większościowego udziałowca - spółki M A/S z siedzibą w Danii zapłaty odsetek od:
1. otrzymanej pożyczki,
2. przeterminowanego zadłużenia Spółki wobec MBL A/S, w szczególności z tytułu zapłaty za zakupione towary i usługi.
Sposób naliczania i zapłaty odsetek od pożyczki, o których mowa w punkcie 1 reguluje zawarta przez strony umowa pożyczki z 2004r., której kopia stanowi załącznik do ww. wniosku. Sposób naliczania i zapłaty odsetek, o których mowa w punkcie 2 reguluje zawarta przez strony umowa z 2002r., której kopię załączono do ww. wniosku. Łączna wartość zadłużenia Spółki wobec M A/S przewyższa trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki.

Zdaniem Spółki ograniczenie zaliczania płaconych przez Spółkę odsetek do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji określonej w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy dotyczy w świetle tego przepisu oraz przepisu art. 16 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie odsetek od pożyczki i nie dotyczy odsetek od przeterminowanego zadłużenia wobec M A/S, o których mowa w punkcie 2 niniejszego wniosku.

Naczelnik Łódzkiego Urzedu Skarbowego w Łodzi informuje, że na podstawieart. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 % udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 % udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Zgodnie z art. 16 ust. 7b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółkę dokonywać będzie na rzecz M A/S swojego większościowego udziałowca zapłaty odsetek od przeterminowanego zadłużenia spółki w szczególności z tytułu zapłaty za zakupione towary i usługi, które nie stanowi pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 7b ww. ustawy.

Zdaniem tut. organu podatkowego przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ograniczający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od pożyczek udzielonych przez podmiot powiązany ze spółką w sposób, o którym mowa w tym przepisie nie ma zastosowania do odsetek od przeterminowanego zadłużenia wobec M A/S z tytułu zapłaty za zakupione towary i usługi, o którym mowa w punkcie 2 stanu faktycznego przedmiotowego wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce istanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj