Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-96/05/SG/2
z 14 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-96/05/SG/2
Data
2005.12.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dłużne instrumenty finansowe
dyskonto
papier wartościowy
weksel


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy rozpoznawania przez Bank momentu uzyskania przychodu z tytułu dyskonta weksli.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 23.09.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.10.2005r.), o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w związku z rozpoznaniem momentu uzyskania przychodu z tytułu dyskonta weksli, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Bank stanu faktycznego wynika, że Bank zawiera umowy o odnawialnej linii dyskonta, w ramach tego produktu przyjmuje weksle do dyskonta. W rezultacie, dyskonto stanowi przychód podatkowy w dacie wykupu weksla od Banku. W opisanej sytuacji, Bank traktuje powyższe instrumenty finansowe jako papiery wartościowe. Dla celów podatku dochodowego ma zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wydatki na objęcie lub nabycie innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia innych papierów wartościowych.
Stanowisko Banku:
Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem nabywcy z dłużnych instrumentów finansowych jest data faktycznie zrealizowanego dyskonta. Oznacza to, że przychód powstaje w chwili wykupu dłużnego instrumentu finansowego przez emitenta.Powyższe stanowisko Bank opiera na wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4grudnia 2000r. Sygn. Akt I S.A./Ka 1413/99, który stwierdził, że dyskonto weksla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu dopiero w dacie wykupu weksla.
Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:
W myśl art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, określony jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
Przepisy ustawy nie definiują pojęcia przychodów, określają natomiast, co w szczególności stanowi przychód dla potrzeb tego podatku. Zgodnie zatem z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Ponadto na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy do przychodów nie zalicza sie kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).Stosownie do przepisów ustawy z dnia 28 kwietnia 1936r. Prawo weklsowe (Dz.U. Nr 37, poz. 282) weksel można traktować jako swego rodzaju formę kredytu, tym samym do dyskonta będą miały zastosowanie w/w art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Biorąc pod uwagę treść powołanych artykułów dyskonto stanowi przychód w dacie faktycznej jego realizacji, tj.: w chwili wykupu dłużnego instrumentu finansowego przez emitenta.
Ocena prawna stanowiska Strony w świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa :
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, w związku z rozpoznaniem momentu uzyskania przychodu z tytułu dyskonta weksli zastosowanie mają w/w przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a interpretacja przepisów podatkowych zastosowana przez Spółkę jest prawidłowa.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj