Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
PDF 1/415 – 22/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF 1/415 – 22/05
Data
2006.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
faktura VAT
przychody ewidencjonowane


Pytanie podatnika
Co jest podstawą zaksięgowania przychodu ze sprzedaży towarów handlowych, gdy przed dostawą towaru nastąpiła przedpłata w wysokości 100% wartości towaru?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kontrahent Pa(x) przedsiębiorstwa dokonał w dniu 18 maja 2005r. przedpłaty w wysokości 100 % wartości towaru – przed dostawą towaru. Faktura została wystawiona w dniu 24 maja 2005r., natomiast dostawa towaru miała miejsce w dniu 2 czerwca 2005r. W tym samym dniu tj. 2 czerwca 2005r. faktura została wpisana do księgi podatkowej jako przychód. Pytanie Pa(x) dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym tj. kiedy należy dokonać wpisu przychodu do księgi podatkowej oraz jaki dokument jest podstawą zaksięgowania przychodu ze sprzedaży towaru.

W Pa(x) ocenie, w opisanej sytuacji jeżeli sprzedaż towaru (lub usługi) zostaje poprzedzona przedpłatą (zaliczką, zadatkiem) obejmującym 100 % wartości - to faktura wystawiona na tę okoliczność jest dokumentem będącym podstawą do zaksięgowania w księdze przychodów i rozchodów – w momencie sprzedaży towaru ( lub usługi).

Organ podatkowy stwierdza co następuje .Zgodnie z art.14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 , poz.176 ze zm.) - za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zgodnie z art.14 ust.1 c pkt 1 ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1 c – 1 g dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz (…).Natomiast na podstawie art.14 ust. 3 ww. ustawy – do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (np. miesiącu, roku podatkowym).W przypadku Pa(x) dostawę towaru zrealizowano w kilka dni po otrzymaniu przedpłaty (zaliczki). Faktura została wpisana do księgi przychodów i rozchodów w dniu dokonania sprzedaży towaru (dostawy towaru). Podstawą udokumentowania przychodu jest więc wystawiona faktura. Wobec powyższego przedstawione przez Pan(x) stanowisko jest zgodne z obowiązującymi przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj