Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-137c/05/MAS
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-137c/05/MAS
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
podatek od towarów i usług
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii dokumentowania fakturami usług kompleksowej organizacji targów i wystaw oraz cząstkowych usług organzacji targów i wystaw obejmujących projektowanie , budowę i wyposażenie stoisk, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.87.15.00.00 " usługi organizowania wystaw, targó i kongresów"


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.08.2005 r. (data wpływu do Urzędu 22.08.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej dokumentowania fakturami usług kompleksowej organizacji targów i wystaw obejmujących jako usługę główną dzierżawę powierzchni wystawienniczej oraz cząstkowych usług organizacji targów i wystaw obejmujących projektowanie, budowę i wyposażenie stoisk, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 19.08.2005 r., uzupełnionym w dniach 16 i 26.09.2005 r., wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dokumentowania fakturami usług kompleksowej organizacji targów i wystaw oraz cząstkowych usług organizacji targów i wystaw obejmujących projektowanie, budowę i wyposażenie stoisk, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.87.15.00.00 (wg. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. /Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm./ nadal stosowanej do celów podatkowych - 74.84.15-00.00) "Usługi organizowanie wystaw, targów i kongresów". Z przedstawionego stanu faktycznego i akt podatkowych wynika, że nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest zidentyfikowana dla podatku od wartości dodanej ani podatku o podobnym charakterze na terytorium państwa trzeciego i świadczy Pani usługi kompleksowej organizacji targów i wystaw połączonej z dzierżawą powierzchni wystawienniczej oraz w zakresie projektowania, budowy i wyposażenia stoisk na powierzchni wystawienniczej wynajętej przez zleceniodawcę usługi. Zwraca się Pani z zapytaniem o warunki, jakie powinna spełniać faktura dokumentująca ww. usługi świadczone w Polsce, krajach Unii innych niż Polska oraz krajach trzecich, na rzecz polskich podmiotów gospodarczych, podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, w kraju innym niż Polska oraz podmiotów z krajów trzecich. W tej sprawie przedstawia Pani stanowisko, że w każdym przypadku wystawiana faktura powinna spełniać warunki określone w art. 106 ust. 2 ustawy o VAT oraz w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zasad wystawiania faktur, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art.106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Ust. 2 wyżej powołanego artykułu stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 95, poz. 798/. Zgodnie z § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Zasady wystawiania faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, w przypadku gdy dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturą nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uregulowane zostały w § 27 powyższego rozporządzenia. Zgodnie z ust. 2 i 3 tego paragrafu, faktury o których mowa wyżej, dokumentujące świadczone przez Panią usługi, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, mogą ponadto nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.
Powołanie przez Panią we wniosku jako podstawy prawnej § 12 nieobowiązującego od 01.06.2005 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., było nieprawidłowe. Rozporządzenie to zostało zastąpione wskazanym wyżej rozporządzeniem z dnia 25 maja 2005 r., jednakże treść § 12 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. została w niezmienionym brzmieniu przeniesiona do § 9 obowiązującego rozporządzenia, w związku z tym, że szczegółowe zasady wystawiania faktur w nim określone pozostały niezmienione, tutejszy organ podatkowy uznał przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu informuje, że podmioty dokonujące rozliczeń podatkowych na terytorium określonego kraju winny stosować się do regulacji prawnych w tym kraju obowiązujących.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj