Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PP/443-64/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
ładowność
obniżenie podatku należnego
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związany z dokonanym w lipcu 2005 r. zakupem samochodu marki "Toyota Land Cruiser", dla którego wystawiono świadectwo homologacji zawierające m.in. takie dane jak dopuszczalna ładowność 860 kg oraz liczba miejsc 5, który do momentu nabycia był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 października 2005 r. (data wpływu: 14 października 2005 r.), uzupełnionego pismem z 20 października 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W pismach z 12 i 20 października 2005 r. zwróciła się Pani o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym w lipcu 2005 r. zakupem samochodu marki "Toyota Land Cruiser", dla którego wystawiono świadectwo homologacji zawierające m.in. takie dane jak dopuszczalna ładowność 860 kg oraz liczba miejsc 5. Do momentu nabycia pojazd był wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Na udokumentowanie sprzedaży samochodu jego właściciel wystawił fakturę VAT z należnym podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. Przed zarejestrowaniem samochodu, w pojeździe zostały dokonane zmiany konstrukcyjne polegające na demontażu tzw. kratki, a następnie, po przeprowadzeniu badań technicznych, samochód został zarejestrowany jako osobowy.

Według stanowiska zaprezentowanego w pismach, w opisanym przypadku możliwym jest obniżenie podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT otrzymanej na udokumentowanie nabycia pojazdu.

W wyniku analizy wniosku Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 22 sierpnia 2005 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, nie więcej jednak niż 5 000 zł.

Z opisu stanu faktycznego zawartego w Pani wniosku wynika, iż w dniu nabycia - przed dokonaniem zmian konstrukcyjnych - pojazd posiadał dopuszczalną ładowność wynoszącą 860 kg oraz 5 miejsc. Dane te potwierdza świadectwo homologacji pojazdu.

Zatem, w przypadku wymienionego samochodu, wzór wynikający z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, należy zastosować w następujący sposób:
- dopuszczalna ładowność wynikająca z wyciągu ze świadectwa homologacji 860 kg,
- liczba miejsc do siedzenia 5,
DŁ = 357 + 5 x 68,
DŁ = 697.

W związku z tym, iż dopuszczalna ładowność opisanego pojazdu jest wyższa niż określona w podanym wzorze przysługuje Pani prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturze VAT dokumentującej jego zakup.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj