Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DZ/415/35/RJ/05
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DZ/415/35/RJ/05
Data
2005.12.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
pożyczka nieoprocentowana


Pytanie podatnika
Czy Spółka Akcyjna ma obowiązek naliczania odsetek od udzielonej pracownikowi pożyczki? Czy naliczenie odsetek od pożyczki niesie za sobą konsekwencje podatkowe?


Postanowienie


Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a paragraf 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga


postanawia


uznać za nieprawidłowe wyrazone we wniosku z dnia 06.09.2005r. uzupełnionym w dniu 29.09.2005r. stanowisko w zakresie zastosowania prawa podatkowego odnośnie przychodów z tytułu otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia w postaci nie uiszczonych odsetek od udzielonej przez pracodawcę nieoprocentowanej pożyczki.


Wnioskiem z dnia 06.09.2005r. Spółka Akcyjna wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie powstania u pracownika przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia będącego wynikiem udzielenia nieoprocentowanej pozyczki przez osobę prawną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownik otrzymał na własne potrzeby nieoprocentowaną pożyczkę od swojego pracodawcy, który nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek i kredytów, oraz nie ma obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Umowa pożyczki nie przewiduje naliczania odsetek, pracownik zwróci spółce tylko wartość uzyskanych środków pieniężnych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdażenia należy stwierdzić, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z tytułu stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wyplaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania ich wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezaleznie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a podadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracwnika, jak również wartość innych nieodplatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W opisanym przypadku pracownik uzyskuje korzyść finansową w postaci odsetek, jakie musiałby zapłacić pracodawcy, gdyby pożyczka ta była oprocentowana.

Jeżeli przedmiotem świadczenia jest korzyść w postaci odsetek, to wartość pieniężną takiego świadczenia zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 2 a ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnieniu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca udostępnienia. W oparciu o powyższe przychód pracownika z tytułu korzystania z nieoprocentowanych pieniędzy pochodzących z pożyczki można ustalić w wysokości odsetej jakie w tym czasie i na podobnych warunkach zostałyby naliczone na rynku finansowym, w Banku.

Zatem zgodnie z w/w ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość odsetek jakie ewentualnie zostałyby zapłacone przez pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a obowiązek naliczenia nieodpłatnego świadczenia przez pracodawcę i doliczenia tej wielkości do przychodów pracownika, od którego w ciągu roku pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych , zaistniał w dniu przekazania pożyczki pracownikowi lub w momencie postawienia jej do dyspozycji na rachunku bankowym.

Pouczenie.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dziań zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążące dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i oragny kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego warszawa Praga w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj