Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-485b/05/LS
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-485b/05/LS
Data
2005.12.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cena
granica państwowa
przetarg
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podstawę z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości na rzecz "Zabużan" stanowi cena uzyskana w wyniku przetargu nieruchomości pomniejszona o wartość uprawnień z tytułu nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Polski


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 4 w związku z par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zbywa Ona nieruchomości na rzecz "Zabużan". Ceny zbywanych nieruchomości są ustalane w drodze przetargu. Strona nie otrzymuje jednak całej kwoty ustalonej w wyniku przetargu, a jedynie kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy ustaloną w wyniku przetargu ceną rynkową nieruchomości a kwotą (wartością) posiadanych przez Zabużan uprawnień do nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami "Zabużan", określonymi w ustawie z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (Dz. U. z 2004 r. nr 6, poz. 39 ze zm.), a od dnia 7 października 2005 r. w ustawie z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005r. Nr 169, poz. 1418), Strona zobowiązana jest zaliczać na poczet ceny sprzedaży nieruchomości wartość posiadanych przez te osoby uprawnień z tytułu nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego. Zatem kwota należna z tytułu sprzedaży nieruchomości na rzecz "Zabużan" pomniejszona jest o upust z tytułu wartości posiadanych przez te osoby uprawnień do nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego. Strona nie otrzymuje żadnej rekompensaty z tego tytułu.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku ww. transakcji stanowi kwota faktycznie płacona przez nabywcę, tj. różnica pomiędzy ceną rynkową nieruchomości wynikającą z przeprowadzonego przetargu, a wartością uprawnień posiadanych przez nabywcę danej nieruchomości z tytułu nieruchomości pozostawionych poza granicami państwa polskiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania co do zasady jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W myśl ust. 4 ww. artykułu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Mając powyższe na uwadze należy potwierdzić stanowisko, że w odniesieniu do nieruchomości nabywanych przez "Zabużan" podstawą opodatkowania jest kwota (należność) faktycznie uzyskana za daną nieruchomość, tj. różnica pomiędzy ceną rynkową nieruchomości wynikającą z przeprowadzonego przetargu, a wartością uprawnień posiadanych przez nabywcę danej nieruchomości z tytułu nieruchomości pozostawionych poza granicami państwa polskiego, którą to wartość Strona jest zobowiązana uwzględnić jako rabat (upust, bonifikatę) w cenie sprzedaży danej nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj