Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/43/05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/43/05
Data
2005.11.21



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy istenieje możliwość odliczenia poniesionych w 2005 r. wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, który zostanie zakupiony w roku 2006?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) w związku z art. 27a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od soób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. po rozpatrzeniu podania z dnia 19.10.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione w podaniu stanowisko jest nieprawidłowe.

Pismem z dnia 21.09.2005 r. skierowanym do Ministerstwa Finansów Departament Kontroli Skarbowej w Warszawie, które zostało przekazane do Izby Skarbowej w Rzeszowie, a następnie - zgodnie z właściwością miejscową - przekazane do tutejszego Urzędu Skarbowego zwrócili się państwo w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia poniesionych w 2005 r. wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego który zamierzacie zakupić w roku 2006. Ze złożonego przez państwa pisma wynika, iż ze względu na kłopoty zdrowotne zamierzacie w 2006 r. sprzedać posiadane mieszkanie spółdzielczo-własnościowe położone na IV piętrze i kupić mieszkanie również spółdzielczo-własnościowe położone na parterze. Mieszkanie, które zamierzają państwo kupić jest w złym stanie i wymaga gruntownego remontu. W bieżącym roku zakupiona została część materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania remontu i w związku z tym chcecie państwo skorzystać z odliczenia od podatku wydatków poniesionych na remont mieszkania w 2005 r. Uważają państwo, że zmiana tylko i wyłącznie adresu nie powinna mieć wpływu na zastosowanie ulgi remontowej i powinni państwo mieć możliwość odliczenia wydatków poniesionych w 2005 r. na remont mieszkania, które zakupione zostanie w 2006 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki remontowo-modernizacyjne poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Powołany wyżej przepis ustawy wskazuje zasadniczy warunek uprawniający do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej, jakim jest tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym wyżej mowa, uważa się między innymi:

  • własność, współwłasność,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • umowę podnajmu i poddzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego (np. dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku i darowizny).

Innym warunkiem koniecznym do spełnienia jest prawidłowe udokumentowanie wydatków. Zgodnie z art. 27 ust. 6 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy, wysokość wydatków uprawniających do ulgi remontowej ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na podstawie dowodu tej wpłaty. Dopiero łączne spełnienie warunków daje możliwość skorzystania z ulgi.

W świetle powyższego, jeżeli nie będą państwo posiadali w 2005 r. tytułu prawnego do remontowanego lokalu, to nie będą państwo mogli skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej i wydatki poniesione na remont i modernizację tego lokalu nie będą mogły zostać odliczone od podatku dochodowego należnego za 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj