Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/113/04
z 29 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/113/04
Data
2004.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
obniżenie podatku należnego
refundacja
sprzedaż nieopodatkowana
sprzedaż zwolniona
struktury
wysokość obrotów


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustala się kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnością w stosunku do których podatnikowi przysługuje od 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (a takie prawo nie przysługiwało w 2003 r.)? Czy otrzymane przez Spółkę w 2003 r. refundacje wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, pracowników młodocianych i absolwentów należy potraktować także jako czynności mające wpływ na ustalenie współczynnika struktury sprzedaży?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27 maja 2004 r. (wpływ 28.05.br.) w sprawie ustalenia kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - uprzejmie informuje:

Zgodnie z zasadą omówioną w art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) dla celów określenia wielkości bieżących odliczeń w ciągu roku podatkowego, obliczenia udziału obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym zarówno z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z tytułu pozostałych czynności, podatnik dokonuje biorąc pod uwagę roczne obroty osiągane w roku poprzedzającym rok podatkowy, dla którego ustalona jest proporcja.

W odniesieniu do tej zasady zastosowanie znajduje przepis przejściowy zawarty w art. 163 ust. 1, zgodnie z którym w sytuacji, gdy w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego jaki wynika z ustawy.

Z zapytania wynika, iż Spółka uzyskała w 2003 r. obrót z tytułu wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, które zgodnie z przepisami ustawy obowiązującej od 1.05.2004 r. podlegają opodatkowaniu.
W oparciu o powyższe przepisy, Spółka ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, sama dokonuje przekwalifikowania rocznego obrotu osiągniętego w 2003 r. z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje (od 01.05.2004 r.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli chodzi o otrzymane przez Spółkę w 2003 r. refundacje wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, pracowników młodocianych i absolwentów, to - na podstawie art. 90 ust. 7 ww. ustawy - kwoty otrzymanych refundacji wlicza się do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zatem stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj