Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
PV/443-I/2006
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-I/2006
Data
2006.01.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dzierżawa
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
środek transportowy


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT powinna być opodatkowana usługa dzierżawy wagonu świadczona przez kontrahenta czeskiego ( podajacego NIP unijny ), na rzecz polskiego odbiorcy. Wagon wykorzystywany jest do przewozu części na terenie Polski na rzecz polskiego kontrahenta?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika ,że podatnik współpracuje z kontrahentem z Czech posiadającym czeski numer VAT - UE.

Kooperacja polega na świadczeniu na rzecz polskiego kontrahenta - podatnika ,usługi polegającej na dzierżawie wagonu towarowego służącego do przewozu na terenie Polski części do silników okrętowych.

W miesiącu lutym 2005r. podatnik otrzymał od czeskiego kontrahenta , fakturę bez podatku VAT w walucie EURO z tytułu czynszu- dzierżawy związanego z wynajmem przedmiotowego wagonu.

Strona potraktowała najem wagonu towarowego jako import usług i naliczyła podatek VAT w wysokości 22% wykazując powyższe jednocześnie jako podatek należny i naliczony.W miesiącu październiku 2005r. podatnik otrzymał od kontrahenta czeskiego fakturę korektę do w/w. faktury " na zero" oraz fakturę dotyczącą usługi dzierżawy wagonu towarowego z 19% podatkiem VAT.

W uzupełnieniu pisma ,Podatnik wskazuje,że miejscem świadczenia usługi jest Polska , natomiast zgodnie z z art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług i z klasyfikacją PKWiU w grupowaniu 35.20.33-30.90 (wagon towarowy rozumiany jako środek transportu ) ,w związku z czym usługa powinna być opodatkowana w miejscu gdzie usługodawca posiada siedzibę , czyli w tym przypadku w Czechach.

Zdaniem podatnika powyższą transakcję należy potraktować jako import usług ,w związku z czym należało wystawić fakturę wewnętrzną oraz naliczyć podatek VAT należny i naliczony .

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) , w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.Powyższy przepis oznacza ogólną normę regulującą kwestię ustalenia miejsca świadczenia usług.Oprócz tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział liczne wyjątki , które w zależności od rodzaju usług - inaczej określają miejsce ich świadczenia.

I tak ,biorąc pod uwagę zapis art. 27 ust. 3 ustawy, w przypadku gdy usługi , o których mowa w ust. 4 , są świadczone na rzecz:

1)osób fizycznych , osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej , posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2)podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty , ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce , gdzie nabywca usługi posiada siedzibę , stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona , a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności , stały adres lub miejsce zamieszkania.

Natomiast ust. 4, pkt 6 art. 27 stanowi , że przepis ust. 3 stosuje się do usług :wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu.

W dziale 35 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. z 1997r. ,Nr 42, poz.264 ze zm.) sklasyfikowano sprzęt transportowy pozostały.Ponieważ, wagony towarowe zostały ujęte w grupie 35.2 " Lokomotywy Kolejowe i Tramwajowe oraz Tabor Kolejowy i Tramwajowy" stanowią zatem środek transportu.

Biorąc powyższe pod uwagę , w przypadku usług dzierżawy rzeczy ruchomych, będących środkami transportu (wagon towarowy), w celu określenia miejsca opodatkowania przy świadczeniu usług obowiązuje zasada ogólna wyrażona w art. 27 ust.1 ustawy o podatku VAT , zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę , a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności , z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania .

Z uwagi na fakt ,że stroną wydzierżawiającą wagon towarowy ,będący środkiem transportu, jest kontrahent czeski , miejscem opodatkowania tych usług będzie zatem terytorium Czech,zgodnie z przepisami prawa tam obowiązującego.Zatem to strona czeska winna naliczyć i odprowadzić podatek VAT z tytułu wykonywania wyżej opisanych usług.

Jak wynika z przedłożonego pisma , złożonego przez podatnika , powyższa usługa została zakwalifikowana przez Stronę jako import usług.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 cytowanej powyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca , o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.Ponieważ stroną dokonującą dzierżawy wagonu towarowego,będącego środkiem transportu jest kontrahent czeski , miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Czech .Strona czeska winna zatem naliczyć i odprowadzić podatek VAT z tytułu wykonywania wyżej opisanych usług.

Reasumując stwierdza się , że zakwalifikowanie przez Stronę powyższej usługi do importu usług jest nieprawidłowe, gdyż podatnikiem z tego tytułu jest kontrahent czeski czyli usługodawca , co niezgodne jest z definicją importu usług.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela poglądu wyrażonego przez podatnika we wniosku.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj