Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/25/05
z 25 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/25/05
Data
2005.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
preferencyjna stawka amortyzacji
samochód ciężarowy
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy dla zakupionego nowego samochodu ciężarowego wykorzystywanego przez podatnika dla potrzeb działalności gospodarczej, stanowiącego środek trwały można zastosować podwyższoną o współczynnik 2,0 stawkę amortyzacji, o której mowa w art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w pierwszym roku podatkowym?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 8, art. 22h ust. 2 i art. 22k ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 13.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko pana w sprawie jest nieprawidłowe.

W dniu 13.09.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana o udzielenie w jego indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środka trwałego. Przedstawiając stan faktyczny wskazał pan, że w miesiącu październiku 2005 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupi nowy samochód ciężarowy o ładowności 12 ton. Problem sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy dla ww. środka trwałego można zastosować podwyższoną o współczynnik 2,0 stawkę amortyzacji, tj. 40 %, tylko w roku podatkowym, tj. do 31.12.2005 r. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa pan, że art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom możliwość stosowania podwyższonej stawki amortyzacji o współczynnik, o którym mowa wyżej w roku podatkowym 2005, dlatego też można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od samochodu ciężarowego wg stawki 40-procentowej do końca 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o której mowa w sentencji kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23. W myśl art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 (umowa leasingu), zwane środkami trwałymi. Zgodnie natomiast z art. 22 h ust. 2 ustawy, podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l i 22k, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i – 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Jedną z metod amortyzacji jest metoda degresywna, o której mowa w pana wniosku, a określona w przepisie art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Metoda ta nie jest obowiązkowa. Podatnik więc sam decyduje czy ją stosować przed rozpoczęciem amortyzacji danego środka trwałego.

Powołany wyżej przepis art. 22k ust. 1 ustawy stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3 - 6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych, o których mowa w art. 23 ust. 3a, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych, z zastrzeżeniem ust. 2, o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych – od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody określonej w art. 22i ust. 1, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22i. Metoda ta polega więc na tym, że:

  • na podstawie wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy określa się dla danego środka trwałego stawkę amortyzacyjną,
  • wybraną z wykazu stawkę amortyzacyjną podwyższa się mnożąc za pomocą współczynnika nie wyższego niż 2,0,
  • w pierwszym roku podatkowym do naliczania odpisu stosuje się podwyższoną stawkę do wartości początkowej środka trwałego, natomiast w następnych latach za podstawę odpisu przyjmuje się w każdym roku wartość początkową pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (wartość netto, którą ustala się na początek każdego z kolejnych lat),
  • począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpi zrównanie rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą degresywną i metodą stawki z wykresu (liniową), odpisy amortyzacyjne nalicza się według metody stawki z wykazu (liniowej).

W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod poz. 07 dla samochodów ciężarowych sklasyfikowanych wg symbolu KŚT 742 została określona roczna stawka amortyzacyjna w wysokości 20 %. Podwyższając ww. stawkę o współczynnik 2,0 roczny odpis amortyzacyjny wynosi zatem 40 %. Z powołanego wyżej art. 22k ust. 1 ustawy wynika, że tak ustaloną stawkę (40 %) należy stosować aż do momentu, w którym nastąpi zrównanie rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą degresywną i metodą stawki z wykazu, a nie tylko do końca pierwszego roku podatkowego, tj. do 31.12.2005 r., o którym mowa we wniosku, z tym jednak, że w następnych latach (aż do momentu zrównania) za podstawę odpisów należy przyjąć w każdym następnym roku wartość początkową pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne. W świetle powyższego własne stanowisko pana, o którym mowa we wniosku, że podwyższoną do 40 % stawkę amortyzacji obliczoną zgodnie z przepisem art. 22k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można stosować tylko w pierwszym roku podatkowym, tj. do 31.12.2005 r., jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj