Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/415-8/06
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/415-8/06
Data
2006.01.31



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
informacja podatkowa
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
1. Czy w świetle obowiązujących przepisów dochody pracowników uzyskane z pracy najemnej w Niemczech i tam opodatkowane, przeliczone na PLN, należy wykazywać w informacji PIT-11?

2. Czy od dochodów pracownika uzyskanych w kraju oraz podatku zapłaconego w kraju, można odliczyć odpowiednio składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, opłacone od wynagrodzeń zagranicznych ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.01.2006 r., znak: DK/04/06, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Jak wynika z wniosku, Spółka zatrudnia pracowników, którzy część roku pracują w kraju a pozostałą część roku pracują w Niemczech. Pracownicy oprócz dochodów opodatkowanych w kraju uzyskują dochody, które są opodatkowane na terenie Niemiec.

Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska, czy w świetle obowiązujących przepisów dochody pracowników uzyskane z pracy najemnej w Niemczech i tam opodatkowane, przeliczone na PLN, należy wykazywać w informacji PIT-11?
Czy od dochodów pracownika uzyskanych w kraju oraz podatku zapłaconego w kraju, można odliczyć odpowiednio składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, opłacone od wynagrodzeń zagranicznych?
Zdaniem wnioskodawcy informacja PIT-11 wystawiana jest dla dochodów uzyskanych w Polsce. Spółka stosuje tzw. "zaświadczenie dla dochodów uzyskanych za granicą"(wzór załączono do wniosku), wykazując w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacone od wynagrodzeń zagranicznych

Z uregulowania zawartego w przepisie art. 3 ust. 1 wymienionej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.) wynika, iż osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się zgodnie z art. 4a w/w ustawy, tj. z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w tym przypadku umowy podpisanej w dniu 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami prawnymi dochody podatnika posiadającego miejsce zamieszkania w Polsce uzyskiwane z pracy najemnej wykonywanej na terytorium Niemiec podlegają opodatkowaniu zarówno w Niemczech jak i w Polsce, z tym że przy opodatkowaniu dochodu w kraju obliczony podatek (liczony od łącznego dochodu) pomniejsza się o podatek zapłacony w Niemczech.

Stosownie zaś do art. 26 ust. 1 pkt 2 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.):
a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6 , tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4 , od przychodu podlegającego opodatkowaniu
- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl powyższych przepisów ograniczenie odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne wynika z art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f.

Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy (...), w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 u.p.d.o.f. podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):
1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższych przepisów nie ma przeszkód (z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.) do odliczenia od dochodu uzyskanego w kraju składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne obliczonych od uzyskanych w Niemczech wynagrodzeń.

W związku z powyższym Spółka w poz. 75 i 76 informacji PIT-11/8B wykazuje odpowiednio łączne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, liczone od dochodów uzyskanych zarówno w kraju jak i za granicą a potrącone przez płatnika, natomiast w informacji tej nie należy wykazywać dochodów uzyskanych za granicą, ponieważ wykazuje się w niej tylko te dane, które dotyczą czynności wykonywanych w oparciu o przepisy u.p.d.o.f.

Ewentualne informacje o dochodzie i podatku zapłaconym za granicą można wykazywać na drukach obowiązujących w państwie, w którym pracownik pracował, bądź w każdy inny sposób. Może to być "zaświadczenie o dochodach uzyskanych przez podatnika w czasie pracy w Niemczech" (wzór tego druku załączono do wniosku), który został uzgodniony z tut. Urzędem w dniu 11.10.2004 r. W powyższym druku oprócz danych o przychodach i dochodach uzyskanych za granicą winna być wykazana wysokość opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Podatnik składając zeznanie podatkowe na druku PIT-36, kwotę przedmiotowych składek wykazuje w poz. 133 lub 134 (składki na ubezpieczenia społeczne) oraz w poz. 168 lub 169 (składki na ubezpieczenia zdrowotne).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj