Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2-415/247a/05
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2-415/247a/05
Data
2006.01.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy w związku ze zbyciem w 2005 r. lokalu mieszkalnego, w zeznaniu podatkowym za 2005 r. należy pomniejszyć kwotę przysługującego odliczenia od podatku z tytułu dużej ulgi budowlanej, które nie znalazło pokrycia w podatku w latach poprzednich, o 10% wydatków pokrytych przychodami ze sprzedaży nieruchomości?


Podatniczka wraz z małżonkiem zakupiła w dniu 28 lutego 2001 lokal mieszkalny z prawem własności. Z tego tytułu małżonkowie nabyli prawo do "dużej ulgi budowlanej" i nadal dokonują odliczeń z tego tytułu. Zbywając lokal w roku 2005, zamierzają przeznaczyć przychód uzyskany ze sprzedaży, w ciągu 2 lat, częściowo na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na ten cel oraz na budowę domu jednorodzinnego. Z uwagi na powyższe podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy w wyniku zbycia lokalu mieszkalnego należy pomniejszyć kwotę przysługującego odliczenia od podatku z tytułu dużej ulgi budowlanej o 10% wydatków pokrytych przychodami ze sprzedaży nieruchomości. Podatniczka uważa, iż w wyniku zbycia lokalu mieszkalnego nie należy pomniejszać kwoty przysługującego odliczenia w podatku dochodowym z tytułu ulgi budowlanej o 10% wydatków pokrytych przychodami uzyskanymi ze sprzedaży nieruchomości.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko podatniczki za prawidłowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na:
a)zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b)budowę budynku mieszkalnego,
c)wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnie na wkład budowlany,
d)zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.

Podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) i pkt 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje, w myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Mając na uwadze powyższe, kwota odliczeń od podatku, przekraczająca kwotę obliczonego podatku, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Przepis art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001r stanowi, natomiast, iż kwotę przysługujących odliczeń od podatku na cele określone w ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ("duża ulga budowlana") pomniejsza się o 10% wydatków poniesionych na te cele, pokrytych przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i b).
Powyższe unormowanie prawne nie ma jednakże zastosowania w sytuacji opisanej przez podatniczkę, ponieważ nie dokonała ona i nie dokona w roku 2005 odliczeń poniesionych wydatków związanych z tzw dużą ulgą budowlaną, gdyż przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych w tym zakresie, w roku 2005, nie obowiązują.
Powyższy przepis nie odnosi się natomiast do pomniejszania odliczenia od podatku przysługującego z tytułu ulg przechodzących, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata poprzednie.

W świetle zatem obowiązujących w danym zakresie unormowań prawnych jak również w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, zauważyć należy, iż podatniczka ma prawo do odliczania od podatku wydatków mieszkaniowych, które nie znalazły pokrycia w obliczonym podatku aż do całkowitego ich odliczenia nie dokonując ich umniejszenia.

Reasumując, stanowisko zajęte przez podatniczkę, w części dotyczącej umniejszenia przysługującej ulgi budowlanej, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj