Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/46/2005
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/46/2005
Data
2006.01.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
szkolenie pracownicze
uzyskanie przychodów


Pytanie podatnika
Czy zakład pracy powinien zaliczyć wartość opłaconych kosztów szkolenia dla członków rad nadzorczych do przychodu podatnika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 04.11.2005 r. wpłynął Pana wniosek (uzupełniony w dniu 08.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Jest Pan pracownikiem spółki z o.o. zatrudnionym na umowę o pracę na stanowisku kierownika działu organizacji i zarządzania.

Jednocześnie na podstawie aktu powołania pełni Pan w tej spółce funkcję członka Rady Nadzorczej.

Wskazuje Pan, że Prezes spółki skierował Pana na szkolenie dla pracowników rad nadzorczych. Jednocześnie w piśmie stanowiącym uzupełnienie stanu faktycznego oświadczył Pan, że z pracodawcą nie zawierał odrębnej umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki stron w związku ze skierowaniem na przedmiotowe szkolenie. Przedłożył Pan natomiast w dniu 08.12.2005 r. kserokopie dokumentów tj. karty zgłoszenia Pana osoby jako uczestnika na kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych organizowany przez firmę szkoleniową, polecenia wyjazdu służbowego do Warszawy w celu udziału w kursie z rozliczeniem kosztów podróży (diety i przejazdy prywatnym samochodem osobowym) oraz potwierdzenia rezerwacji noclegów.

Koszty uczestnictwa w kursie, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu w całości zostały sfinansowane przez zakład pracy i opodatkowane zaliczkowo podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym wniosek o interpretację co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Pana sprawie nie precyzując treści pytania, przedstawia własne stanowisko z którego wynika, że zakład pracy niesłusznie zaliczył wartość opłaconych kosztów szkolenia do przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem wartość świadczeń przyznanych przez spółkę korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o p.d.o.o.f., gdyż na szkolenie został Pan skierowany przez Prezesa Spółki i jako pracownik Spółki a wiedzę zdobytą na tych szkoleniach będzie Pan wykorzystywał w pracy bieżącej.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Ustawodawca wprowadzając przedmiotowe zwolnienie uzależnia jego zastosowanie od spełnienia łącznie następujących warunków:
. świadczenie musi dotyczyć podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia ogólnego
. świadczenie musi być przyznane osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy lub stosunków pokrewnych (pracownikowi)
. świadczenie musi być przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy.

Podstawowym przepisem regulującym formy podnoszenia kwalifikacji oraz świadczeń przysługujących pracownikom z tego tytułu jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

W rozporządzeniu tym zakres świadczeń przysługujących pracownikom został zróżnicowany w zależności od formy kształcenia (szkolnej bądź pozaszkolnej) oraz od faktu, czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania pracodawcy czy bez takiego skierowania.

Na podstawie § 6 ww. rozporządzenia z pracownikiem, który podejmuje naukę na podstawie skierowania pracodawcy (zarówno w formach szkolnych jak i pozaszkolnych) pracodawca zawiera umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.

W § 8 tego rozporządzenia wymieniono podstawowe formy kształcenia pozaszkolnego. Studia podyplomowe, kursy, szkolenia, jak również staże zawodowe, specjalistyczne praktyki zawodowe. Zaś § 9 tego rozporządzenia stanowi, iż pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej: zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania i przejazdu (...).

W świetle powyższego, zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do członka Rady Nadzorczej zależy od ukształtowania rodzaju łączących go ze spółką powiązań.

Jeżeli członek Rady Nadzorczej zatrudniony jest w spółce na umowę o pracę, w grę wchodzić mogą dwie sytuacje tj. gdy:
. pełni on powierzone obowiązki wyłącznie na podstawie umowy o pracę,
. łączą go ze spółką dwa odrębne stosunki prawne, w tym umowa o pracę.

Jeżeli wolą stron jest wykonywanie funkcji członka Rady Nadzorczej na podstawie pracowniczej formy zatrudnienia (umowy o pracę lub umów pochodnych) wartość świadczeń przyznanych przez zakład pracy w związku ze skierowaniem na kurs podnoszący jego kwalifikacje zawodowe, organizowany w formach pozaszkolnych korzysta w całości ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym, gdyż dotyczy pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 4 tej ustawy.

Jeżeli natomiast umowa o pracę nie obejmuje swoim zakresem wykonywania obowiązków członków Rady Nadzorczej, a funkcja ta sprawowana jest odrębnie na podstawie aktu powołania, brak jest podstaw do zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu (...) rad nadzorczych (...) zgodnie z treścią art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym kwalifikowane są bowiem (poza sytuacją gdy powierzone obowiązki pełnione są wyłącznie na podstawie umowy o pracę) do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Dyspozycją omawianego zwolnienia nie zostali objęci podatnicy osiągający tego rodzaju przychody.

Takiego przyporządkowania źródła przychodu nie zmienia fakt, że wypłata świadczenia z tytułu sfinansowania przez osobę prawną kosztów udziału w kursie dokonywana jest na rzecz osoby, która jest równocześnie pracownikiem Spółki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny wartość świadczeń przyznanych Panu w postaci zwrotu kosztów udziału w kursie, w tym wyżywienia i przejazdu zorganizowanym dla kandydatów na członków Rady Nadzorczej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Otrzymane przysporzenie stanowi bowiem Pana przychód z tytułu pełnienia funkcji na podstawie pozapracowniczego stosunku prawnego, to jest powołania.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj