Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/225/05/MJS
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/225/05/MJS
Data
2005.11.24



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
montaż


Pytanie podatnika
Wniosek dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dostawy maszyn i urządzeń na rzecz kontrahentów unijnych i spoza Wspólnoty w przypadku wykonywania prostych czynności umożliwiających ich funkcjonowanie.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynności dostawy maszyn i urządzeń na rzecz kontrahentów unijnych i spoza Wspólnoty w przypadku wykonywania prostych czynności umożliwiających ich funkcjonowanie, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku wynika, iż Spółka zajmuje się między innymi wytwarzaniem maszyn i urządzeń do produkcji drutów lutowniczych oraz części do tych maszyn i urządzeń. Po wysłaniu wytworzonych maszyn i urządzeń, u kontrahenta (nabywcy) następuje podłączenie w/w maszyn i urządzeń do energii elektrycznej, wody przemysłowej oraz sprężonego powietrza. Prace te są wykonywane przez nabywców, co wynika z zawieranych umów. Zasadą jest, że pierwsze uruchomienie odbywa się w obecności przedstawiciela Spółki, ale nie wykonuje on prac przyłączeniowych. Maszyny i urządzenia nie są fundamentowane u finalnego odbiorcy, to znaczy nie są na trwałe przymocowane do podłoża.

W związku z opisanym stanem faktycznym, Spółka we wniosku zadała pytanie, czy wyżej wymienione czynności (podłączenie maszyn i urządzeń do energii elektrycznej, wody przemysłowej oraz sprężonego powietrza) i (wykonywane w obecności przedstawiciela Spółki) dokonywane u kontrahenta i przez tego kontrahenta, można zaliczyć do prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie sprzedawanych przez Spółkę maszyn i urządzeń, a w konsekwencji, czy miejscem świadczenia przy dostawie tych maszyn i urządzeń jest miejsce, gdzie maszyny/urządzenia znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki, co w przypadku dostaw na rzecz kontrahentów spoza Unii Europejskiej oznaczałoby eksport, a w przypadku dostaw na rzecz kontrahentów unijnych - wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Spółka uważa, iż w przedstawionym stanie faktycznym czynności polegające na podłączeniu maszyn i urządzeń do energii elektrycznej, wody przemysłowej oraz sprężonego powietrza stanowią proste czynności instalacyjne, które są niezbędne do funkcjonowania produkowanych przez Spółkę maszyn i urządzeń. Przemawia za tym argument, iż czynności te mogą być wykonywane samodzielnie przez nabywcę. A zatem, zdaniem Spółki, miejscem świadczenia dla dostawy tych maszyn i urządzeń nie jest miejsce wymienione w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (miejsce wykonywania prostych prac instalacyjnych), lecz miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki. Spółka traktuje dostawę tych maszyn na rzecz nabywców spoza Wspólnoty jako eksport, a na rzecz nabywców unijnych - jako dostawę wewnątrzwspólnotową.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Zgodnie z art. 2 pkt 8 przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonywany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz. Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z powyższych przepisów wynika, iż aby stwierdzić, czy dana dostawa towarów podlega opodatkowaniu w Polsce jako dostawa na terytorium kraju, eksport lub wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, należy ustalić, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług miejsce tej dostawy towarów wypada na terytorium Polski. Kwestie te regulują przepisy art. 22 i następnych ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, gdzie towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Natomiast stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym miejsce dostawy towarów należy ustalać zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Opisane we wniosku czynności polegające na podłączeniu maszyn i urządzeń do energii elektrycznej, wody przemysłowej oraz sprężonego powietrza, które mogą być (a w stanie faktycznym są) wykonywane przez nabywcę, bo nie wymagają specjalistycznej wiedzy posiadanej zasadniczo wyłącznie przez dostawcę, stanowią proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru (maszyny, urządzenia) zgodnie z jego przeznaczeniem - wymienione w art. 22 ust. 1 pkt 2 in fine cytowanej ustawy. Ponadto, z treści art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, iż dla uznania za miejsce dostawy miejsca, w którym towary są montowane lub instalowane konieczne jest, by to dokonujący dostawy lub podmiot działający na jego rzecz wykonywali czynności montażowe lub instalacyjne. Tymczasem, jak wskazano we wniosku, opisane czynności przyłączeniowe są wykonywane nie przez Spółkę (jako dostawcę), lecz przez nabywcę maszyn lub urządzeń. Fakt, iż pierwsze uruchomienie odbywa się w obecności przedstawiciela Spółki nie ma znaczenia, gdyż przedstawiciel ten nie wykonuje prac przyłączeniowych.

W konsekwencji, w przedstawionym stanie faktycznym, miejsce dostawy należy ustalać zgodnie z ogólna zasadą wskazaną w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Miejscem dostawy tych urządzeń i maszyn jest więc terytorium kraju (Polski) - miejsce, gdzie towary (maszyny i urządzenia) znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W przypadku dostawy maszyn i urządzeń na rzecz nabywcy spoza Wspólnoty, w wyniku której następuje odpowiednio potwierdzony wywóz tych maszyn i urządzeń poza terytorium Wspólnoty, będziemy więc mieli do czynienia z eksportem towarów. Natomiast w razie wykonywania dostawy na rzecz kontrahenta unijnego, w wyniku której nastąpi wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej - przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 13 ustawy - wystąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Reasumując, mając na uwadze powyższe, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj