Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-461/05/JP
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-461/05/JP
Data
2005.12.06



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
faktura korygująca
podatek należny


Pytanie podatnika
W deklaracji za jaki okres należy wykazać fakturę korygującą zwiększającą kwotę VAT należnego do zapłaty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w czerwcu 2005r. Podatnik wystawił fakturę, wykazując podatek należny z tytułu sprzedaży w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2005. Następnie w kolejnym miesiącu Spółka wystawiła fakturę VAT korygującą zwiększającą kwotę podatku VAT do zapłaty. Powodem wystawienia korekty jest podwyższenie ceny w następstwie:

a) wycofania udzielonego w pierwotnej fakturze rabatu,

b) zmiany ceny towaru,

c) nieprawidłowe zastosowanie stawki VAT,

d) otrzymania przez kontrahenta większej od zamawianej ilości towaru.

Okoliczności w następstwie, których niezbędne było wystawienie faktury korygującej mają miejsce zawsze po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury pierwotnej oraz mają na celu naprawienie zaistniałych błędów.

Podatnik stoi na stanowisku, iż fakturę korygującą zwiększającą kwotę VAT należnego do zapłaty należy wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym fakturę korygującą wystawiono.

Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawienu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakielkowiek innej pozycji faktury. W myśl natomiast § 16 ust. 4 cyt. rozporzadzenia, który na podstawie § 17 ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur korygujących, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy o VAT - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT.

W przepisach brak jest natomiast unormowań dotyczących zasad rozliczenia przez sprzedawcę podatku z faktury korygującej, gdy w jej następstwie dochodzi do podwyższenia podatku należnego. W takich przypadkach należy przyjąć, iż sposób rozliczania u sprzedawcy wystawionych przez niego faktur korygujących podwyższających podatek należny uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia faktury korygującej. Jeżeli faktura korygująca wystawiana jest w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty podatku wykazanego w pierwotnej fakturze (np. niewłaściwa stawka podatkowa, błąd rachunkowy, zaniżenie wartości sprzedaży) zaniżeniu ulega zobowiązanie podatkowe za dany miesiąc. Zatem sprzedawca naprawiając swój błąd winien ująć tę fakturę w rozliczeniu za ten miesiąc. Natomiast, gdy faktura korygująca podwyższająca podatek należny wystawiana jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży i deklaracji za miesiąc w którym ją wystawiono.

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka wskazała, iż okoliczności w następstwie których niezbędne było wystawienie faktury korygującej mają miejsce zawsze po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury pierwotnej oraz mają na celu naprawienie zaistniałych błędów. Odnosząc jednakże powyższe twierdzenie do części przedstawionych przez Podatnika bezpośrednich powodów wystawienia faktury korygującej podwyższającej podatek należny tj. nieprawidłowe zastosowanie stawki VAT, otrzymanie przez kontrahenta większej od zamawianej ilości towaru, stwierdzić należy, iż okoliczności te niewątpliwie miały miejsce w momencie sprzedaży i wystawienia faktury pierwotnej i spowodowały nieprawidłowe odzwierciedlenie stanu faktycznego istniejącego w chwili sprzedaży. Zatem w takich przypadkach faktura korygująca powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7 za okres, w którym ujęto pierwotną fakturę.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj