Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-207/IV/2005/JW
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-207/IV/2005/JW
Data
2005.08.22



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
nabycie
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy transakcja polegająca na nabyciu towaru od kontrahenta z Rosji, następnie jego odprzedaży na rzecz kontrahentów z terytorium państw członkowskich oraz z terytorium państw trzecich, w sytuacji gdy towar nie przekracza granicy Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.05.2005r., uzupełnionego pismami z dnia 14.06.2005r., 17.06.2005r. oraz 05.08.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania czynności wykonywanych przez Podatnika, polegających na nabyciu towaru (ropy naftowej) od kontrahenta z Rosji, a następnie jego odprzedaży na rzecz kontrahentów z terytorium państw członkowskich oraz z terytorium państw trzecich, przy czym towar ten nigdy nie przekracza granicy Rzeczypospolitej Polskiej, jako niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność handlową, polegającą na nabywaniu towaru (ropy naftowej) od kontrahenta z Rosji, a następnie jego odprzedaży na rzecz podmiotów, posiadających siedzibę na terytorium państw będących członkami Unii Europejskiej, jak również spoza jej członków.

Podatnik otrzymuje fakturę zakupu od dostawcy towaru (kontrahenta z Rosji), a następnie wystawia fakturę sprzedaży dla nabywcy towaru (cena nabycia plus marża Podatnika).

Towar nigdy nie przekracza granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ cała operacja dostawy i odbioru towaru odbywa się na statku poza wodami terytorialnymi państwa polskiego.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przedstawione transakcje podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, dostawę uważa się za dokonaną w kraju, jeżeli podatnikiem z tytułu importu towarów jest podatnik. Natomiast w określonej powyżej sytuacji podatnikiem z tytułu importu towarów będzie jego odbiorca. Zatem, w opinii Podatnika, dostawę należy uznać za dokonaną na terytorium państwa odbiorcy. Jeżeli odbiorcą będzie podmiot, posiadający siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii, to należy ? zdaniem Podatnika ? wystawić fakturę sprzedaży z numerem identyfikacyjnym VAT kontrahenta z kodem kraju odbiorcy towaru.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabywa towar (ropę naftową) od kontrahenta z Rosji tj. z terytorium państwa trzeciego.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Jednakże w analizowanej sprawie nie mamy do czynienia z importem towarów przez Podatnika, bowiem nie następuje przywóz towaru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ cała operacja dostawy i odbioru towaru odbywa się na statku poza wodami terytorialnymi państwa polskiego (co oświadczył Podatnik w złożonym wniosku).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik otrzymuje fakturę zakupu od dostawcy towaru (kontrahenta z Rosji).

Następnie Podatnik dokonuje odprzedaży przedmiotowego towaru na rzecz podmiotów, posiadających siedzibę na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również spoza jej członków, wystawiając fakturę sprzedaży dla nabywcy towaru (cena nabycia plus marża Podatnika).

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Natomiast w myśl art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ani z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ani też z eksportem towarów przez Podatnika.

Z wniosku Podatnika wynika bowiem, iż towar (ropa naftowa) nigdy nie przekracza granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ cała operacja dostawy i odbioru towaru odbywa się na statku poza terytorium państwa polskiego.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, iż opisane w stanie faktycznym nabycie towaru przez Podatnika od kontrahenta z Rosji, a następnie jego odprzedaż na rzecz podmiotów posiadających siedzibę na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również spoza jej członków nie spełnia definicji importu towarów, a następnie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy eksportu towarów w rozumieniu ustawy o VAT, ani też definicji żadnej innej czynności, wymienionej w art. 5 ust. 1 w/w ustawy, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Dodatkowo Podatnik w złożonym wniosku podkreślił, iż w analizowanej sprawie podatnikiem z tytułu importu towarów jest jego odbiorca tj. kontrahent z kraju Unii Europejskiej lub też spoza jej członków, na rzecz którego następuje odprzedaż ropy naftowej.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika, który również jest podatnikiem z tytułu importu tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium kraju.

Mając na uwadze zaprezentowany przez Podatnika stan faktyczny, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż cyt. powyżej przepis również nie będzie miał zastosowania w analizowanej sprawie, bowiem Wnioskodawca nie jest podatnikiem z tytułu importu towarów (ropy naftowej).

Ponadto tut. Organ zauważa, iż w art. 17 ust. 1 ustawy o VAT, ustawodawca określił podmioty oraz przypadki, w których podmioty te są podatnikami. Jednakże żaden z przypadków, określonych w tym przepisie, nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynności wykonywane przez Podatnika, polegające na nabyciu towaru (ropy naftowej) od kontrahenta z Rosji, a następnie jego odprzedaży na rzecz kontrahentów z terytorium państw członkowskich oraz z terytorium państw trzecich (w sytuacji, gdy towar ten nigdy nie przekracza granicy Rzeczypospolitej Polskiej), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, bowiem nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie nie są też czynnościami, do których zastosowanie ma art. 106 ust. 2 ustawy o VAT i w związku z tym brak jest podstaw do wystawienia faktury VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj