Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/VAT-691/85/AM/06
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/VAT-691/85/AM/06
Data
2006.02.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
paliwo silnikowe
podatek od towarów i usług
samochód demonstracyjny


Pytanie podatnika
Jak należy postępować w przypadku podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów testowych i przedsprzedażnych w firmie handlującej samochodami ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20-12-2005 r. stwierdza, że brak możliwości obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, nie dotyczy samochodów testowych i przedsprzedażnych, używanych do jazd demonstracyjnych z klientami, które są traktowane jako towar handlowy.
Pismem z dnia 20-12-2005 r., uzupełnionym dnia 30-12-2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Firma zajmuje się handlem samochodami. Firma posiada samochody testowe i przedsprzedażne w celu wyjazdów z klientami i testowymi wykorzystywanymi do jazd demonstracyjnych. Samochody testowe są zarejestrowane, a przedsprzedażne na numerach próbnych są dowożone lub przemieszczane między salonami sprzedaży. W/w samochody figurują w ewidencji księgowej jako towar handlowy. Są to pojazdy zarówno z homologacją osobową i ciężarową. Samochody te są później sprzedawane klientom.

Sformułowała Pani też następujące pytanie:
jak należy postępować w przypadku podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów testowych i przedsprzedażnych w firmie handlującej samochodami ?
Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:
art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług z późniejszymi zmianami nie dotyczy w/w samochodów i VAT zawarty w fakturach zakupu paliwa podlega odliczeniu w całości jeżeli sprzedaż jest w 100% opodatkowana.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.
Natomiast art. 88 ust. 1 pkt. 3 w/w ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.W myśl art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwot podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6.000,00 zł.
Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z regulacją zawartą w art. 86 ust. 4 pkt 7 w/w ustawy, zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą między innymi przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, pewnych kategorii pojazdów. Tym samym zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych między innymi w art. 86 ust. 4 pkt. 7, według ogólnych zasad.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik zajmuje się sprzedażą samochodów, z których część przeznaczona jest jako samochody demonstracyjne oraz testowe do których kupowane jest paliwo w celu wykonywania jazd z klientami. Samochody te są zaewidencjonowane jako towar handlowy oraz po pewnym czasie eksploatowania jako samochody testowe i demonstracyjne są sprzedawane klientom.

Tak więc w opisanej sytuacji należy stwierdzić, iż przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania, w przypadku odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu paliwa do samochodów demonstracyjnych i testowych, traktowanych przez podatnika jako towar handlowy, sprzedawanych po pewnym czasie eksploatacji klientom.
Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 25-10-2005 r. jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.
Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj