Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-406/30/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/30/05
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości (kwotą netto czy brutto) należy zaksięgować w koszty uzyskania przychodu wierzytelności uznane za nieściągalne, na podstawie wyroku sądowego oraz postanowienia komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 par.1 w związku z art.14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po analizie złożonego przez Pana wniosku z dnia 28.11.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stwierdza, iż stanowisko Pana w kwestii zaksięgowania w koszty uzyskania przychodu wierzytelności uznanych za nieściągalne w kwocie brutto tj. zawierającej należny podatek od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a par 3 i 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par.1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Dnia 28.11.2005 r. do tut. organu wpłynął wniosek Pana w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii zaksięgowania w koszty uzyskania przychodu wysokości wierzytelności uznanych za nieściągalne. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że faktury stanowiące przychód z działalności gospodarczej zostały zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kwocie netto, a należny podatek od towarów i usług został naliczony i odprowadzony do urzędu skarbowego. Po otrzymaniu dokumentu stwierdzającego bezskuteczność egzekucji komorniczej, zamierza Pan na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonać zarachowania w koszty uzyskania przychodu wierzytelności uznane za nieściągalne. Pana zdaniem, w koszty uzyskania przychodu winna zostać zaksięgowana wartość wierzytelności uznanej za nieściągalną w kwocie brutto, tj. razem z należnym podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku ustosunkowując się do powyższego stwierdza :

Zgodnie z regulacją art.22 ust.1 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Przepis art.23 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art.14 ustawy zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

W myśl przepisu art.23 ust.2 nieściągalność wierzytelności winna być udokumentowana:

1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,

2. postanowieniem sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub

b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit.a, lub

c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3. protokołem sporządzonym przez podatnika stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo większe od tej kwoty.

Za przychód należny z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art.14 ust.1 powołanej ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W związku z tym, iż kosztem uzyskania przychodu są nieściągalne wierzytelności zarachowane wcześniej jako przychody należne, a przychodem dla podatnika VAT jest kwota netto, zatem kosztem uzyskania przychodu może być jedynie kwota wierzytelności pomniejszona o należny podatek VAT.

W świetle powyższych przepisów prawa podatkowego, stanowisko Pana zajęte w przedmiotowym wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje - za nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji. Przy tym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art.14b par.1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w par.5 wskazanego powyżej przepisu.

Zgodnie z przepisem art.14a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie , które w myśl przepisu art. 223 par.1 w związku z art. 239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 par.2 pkt 1 powołanej ustawy) .

Zażalenie stosownie do przepisu art.222 w związku z art.239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 253 , poz.2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł od podania i 50 gr od załącznika.

Pismo podpisał Z-ca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku mgr Jacek Kułakowski



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj