Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-PDFO/423/295 /P/05/GD
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-PDFO/423/295 /P/05/GD
Data
2005.12.29



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki dokonana na rzecz spółki przez jej udziałowca podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) s t w i e r d z a m, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2005 r. który wpłynął w dniu 07.10.2005 r. do Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich, a następnie za pismem z dnia 02.11.2005 r. Znak: PBB3-077/61/2005 skierowany do tut. urzędu w dniu 08.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej przez udziałowca - jest nieprawidłowe.

W dniu 07.10.2005 r. do Ministerstwa Finansów Departamentu Podatków Bezpośrednich wpłynął wniosek Spółki z dnia 06.10.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, który stosownie do art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) został skierowany do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu pismem z dnia 02.11.2005 r. Znak: PBB3-077/61/2005.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie:

Stan faktyczny:

Spółka zamierza pożyczyć od udziałowców z których każdy posiada po 50% udziałów, środki pieniężne na inwestycje rozwojowe.

Pytanie wnioskodawcy:

Czy pożyczka udzielona spółce przez udziałowców podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Stanowisko wnioskodawcy:

Spółka wyraża pogląd, iż na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w myśl którego, stawki podatku wynoszą od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego 2% należy opodatkować niniejszą umowę pożyczki.

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wyjaśniam, że co do zasady zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) umowa pożyczki enumeratywnie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jednakże z opisanej sytuacji wynika, iż Spółka zamierza zawrzeć umowę pożyczki z udziałowcami, a środki uzyskane z tejże pożyczki mają być przeznaczone na inwestycje rozwojowe. W powyższym przypadku znajdzie zatem zastosowanie art. 9 pkt 10 lit. h cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w myśl którego, zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Zwolnienie to ma charakter przedmiotowy przysługujący z mocy samego prawa (zwolniona jest czynność pożyczki), zatem informuje się również, że zawarcie pożyczki z udziałowcem spółki nie rodzi obowiązku składania deklaracji PCC-1.

Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez Spółkę jest nieprawidłowe, gdyż nie uwzględnia przytoczonego przepisu.

Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj