Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie
PBF-V-3110/7/06
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF-V-3110/7/06
Data
2006.01.03



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
adaptacja
budynek
działalność gospodarcza
grunty
pozwolenia
rozbudowa budynku
użytkowanie (używanie)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w zapisie uchwały Nr XXVIII/243/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości od gruntów, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 471) organ uchwałodawczy miał na myśli uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane, czy też innego rodzaju pozwolenie.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnim zwrówcił się z następującym zapytaniem:

  1. Czy w tym zapisie uchwały Nr XXVIII/243/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości od gruntów, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 471) organ uchwałodawczy miał na myśli uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane, czy też
  2. Innego rodzaju pozwolenie.

Zdaniem, podatnika, gdyby przyjąć, że w § 1 ust. 1 pkt 5 ww. uchwały chodzi o decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, to przepisy uchwały w sprawie przyznania zwolnień z tytułu rozbudowy budynku wskutek wyodrębnienia lub adaptacji pomieszczenia na działalność gospodarczą i zwiększenia zatrudnienia byłyby fikcją i nigdy nie mogłyby zostać zastosowane z braku możliwości uzyskania przez podatnika pozwolenia na użytkowanie wyodrębnionych czy zaadoptowanych na działalność gospodarczą pomieszczeń.

Odpowiadając na pismo w sprawie interpretacji § 1 ust. 1 pkt 5 uchwały Nr XXVIII/243/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości od gruntów, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 471), organ podatkowy nie podzielił ww. stanowiska podatnika.

W myśl bowiem §1 ust. 1 pkt 5 uchwały Nr XXVIII/243/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości od gruntów, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 471), ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o oddaniu do użytkowania, należy przez to rozumieć uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego i złożenie deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości.

Przepis ten w sposób jednoznaczny odnosi się do pojęcia pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

Definicji tego pojęcia należy poszukiwać w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 55 ustawy Prawo budowlane, przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:

  1. Na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
  2. Zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
  3. Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Przepis § 1 ust. 1 pkt 5 ww. uchwały Rady Miejskiej odnosi się do cytowanego wyżej przepisu ustawy.

Odmienna interpretacja kłóciłaby się z dosłownym brzmieniem komentowanego przepisu uchwały i dopuszczałaby dowolną jego interpretację.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj