Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/82/J/II/2005
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/82/J/II/2005
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu nie będącego środkiem trwałym spółki, korzystająca z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, pociąga za sobą obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony przy nabyciu samochodu?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki jawnej. Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 26.03.2003r. została zawarta umowa leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy, której to przedmiotem był samochód Daewoo Tacuma Van. Następnie 29.03.2005r. po upływie okresu umowy spółka jawna jako korzystający wykupiła ten samochód.

Z uwagi na fakt, iż przewidywany okres użytkowania przedmiotowego samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę nie był dłuższy niż jeden rok zaś wartość początkowa zgodnie z fakturą wykupu nie przekraczała kwoty 3.500,00 zł. Samochód ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W dniu 30.08.2005r. spółka dokonała sprzedaży samochodu Daewoo Tacuma za cenę odpowiadającą wartości rynkowej pojazdu.

W związku z tą sprzedażą spółka zwróciła się z następującym zapytaniem - czy sprzedaż samochodu nie będącego środkiem trwałym spółki, korzystająca z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), pociąga za sobą obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, który został odliczony przy nabyciu tego samochodu?

Zdaniem spółki z brzmienia przepisu art. 91 ust. 4-7 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku gdy w okresie korekty odliczonego podatku naliczonego nastąpi sprzedaż środków podlegających amortyzacji uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu, aż do końca okresu korekty.

Natomiast w przypadku, gdy sprzedaż korzysta ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zdaniem spółki do obliczania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie zbywanego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub nie podlegającymi opodatkowaniu. Jednakże z uwagi na fakt, że samochód Daewoo Tacuma nie został zaliczony do środków trwałych podlegających amortyzacji powyższe przepisy zobowiązujące do dokonania korekty podatku odliczonego przy nabyciu pojazdu nie mają zastosowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka dokonała sprzedaży samochodu osobowego nie będącego środkiem trwałym. Zdaniem tut. Organu w obowiązującym stanie prawnym sprzedaż przedmiotowego samochodu należy uwzględnić w proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem jak również dokonać korekty rocznego obliczenia podatku.

Zasady obliczania proporcji sprzedaży określone zostały w art. 90 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Do tego należy dodać, że zgodnie z przepisem art. 90 ust. 4 w/w ustawy, proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Zgodnie z art. 91 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Należy również zaznaczyć, że korekty tej nie dokonuje się jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj