Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-8/2006
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-8/2006
Data
2006.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zakup zakup pasków do glukometru, jednorazowych lancetów i jednorazowych igieł do wstrzykiwacza insuliny, ponoszone w związku z chorobą 6-letniej córki, posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności, podlegają odliczeniu od dochodu.


Wnioskiem z dnia 5 grudnia 2005r., uzupełnionym następnie pismami z dnia 23 grudnia 2005r. i 17 stycznia 2006r., Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z zapytaniem, czy wydatki na zakup zakup pasków do glukometru, jednorazowych lancetów i jednorazowych igieł do wstrzykiwacza insuliny, ponoszone w związku z chorobą 6-letniej córki, posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności, podlegają odliczeniu od dochodu.

Podatnik we wniosku prezentuje stanowisko, iż ww. wydatki podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny omawianej sprawy podatnik wyjaśnia, iż przedmiotowe paski do glukometru, jednorazowe lancety i jednorazowe igły stanowią dodatkowy osprzęt do - odpowiednio: glukometru- tj. przyrządu służącego do pomiarów poziomu cukru we krwi, autoletu- przyrządu do nakłuć palca w celu pobrania krwi do badania, wstrzykiwacza ,,Penu" - przyrządu do podawania insuliny. Informuje ponadto, że wymienione urządzenia nie mogą same w sobie funkcjonować do celu jakim jest leczenie cukrzycy bez tego dodatkowego osprzętu.

Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Pełen katalog wydatków zakwalifikowanych jako wydatki, które w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią podstawę do ich odliczenia od dochodu jako wydatki rehabilitacyjne, zawarty został w art. 26 ust 7a.

Jednocześnie na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa powyżej, uważa się wydatki poniesione m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 7b wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Na podstawie art. 26 ust. 7c wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Wobec tego, iż paski pomiarowe, lancety i igły są częściami składowymi przyrządów niezbędnych do leczenia niepełnosprawności Pana córki, zatem będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na ich zakup - z uwzględnieniem ww. przepisu art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze, tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj