Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-6/06
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/06
Data
2006.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wydatki na zakup kompresów do zatamowania krwi oraz środka dezynfekcyjnego, podlegają odliczeniu od dochodu jako wydatki na cele rehabilitacyjne.


Wnioskiem z dnia 5 grudnia 2005r. oraz dodatkowo pismami z dnia 23 grudnia 2005r. i z dnia 17 stycznia 2006r., Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łukowie z zapytaniem, czy wydatki na zakup kompresów do zatamowania krwi oraz środka dezynfekcyjnego, podlegają odliczeniu od dochodu jako wydatki na cele rehabilitacyjne.

Podatnik we wniosku prezentuje stanowisko, iż ww. wydatki podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny przedmiotowej sprawy podatnik wyjaśnia, iż Jego 6-letnia córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na cukrzycę typu I. W związku z chorobą córki, podatnik ponosi wydatki min. na zakup kompresów do zatamowania krwi z miejsca wkucia do pobrania krwi w celu zmierzenia stężenia cukru we krwi oraz środka dezynfekcyjnego do dezynfekcji końcówki wstrzykiwacza, przed założeniem igły do tegoż wstrzykiwacza, służącego do podania córce insuliny.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Ponadto, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęć ,,sprzęt" oraz ,,urządzenia i narzędzia techniczne".

Według definicji Słownika Języka Polskiego:
#9679;,,sprzęt" to przedmiot użytkowy, np. mebel, narzędzie, naczynie,
#9679;,,urządzenie" to mechanizm lub zespół mechanizmów, służący do wykonania określonych czynności ułatwiających pracę; przyrząd, maszyna,
#9679;,,narzędzie" to urządzenie proste lub złożone umożliwiające wykonywanie jakiejś czynności lub pracy.

Definicję leku zawierają przepisy art. 2 pkt 10, 11 i 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 53, poz. 533 ze zm.).

I tak, lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z przepisem przygotowania zawartym w Farmakopei Polskiej lub farmakopeach uznawanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej przeznaczony do wydawania bezpośrednio w aptece, lekiem gotowym jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu a lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej.

Natomiast produkt leczniczy to substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, lub podawana człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego (przepis art. 2 pkt 32 ww. ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne).

W świetle przedstawionych definicji brak jest podstaw do uznania kompresów i środka dezynfekcyjnego służącego do dezynfekcji wstrzykiwacza insuliny, za sprzęt, urządzenie, narzędzie techniczne, czy też lek.

Wobec powyższego, przedmiotowe wydatki nie podlegają odliczeniu od dochodu jako wydatki na cele rehabilitacyjne, a zatem stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj