Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-4/415/200/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-4/415/200/05
Data
2006.01.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
opłaty sądowe
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy poniesione opłaty sądowe dotyczące zmian we wpisach do księgi wieczystej winny zostać potraktowane jako element zwiększający wartość początkową poszczególnych zakupionych elementów i podlegać amortyzacji (dla elementów, które podlegają amortyzacji), czy też mogą zostać bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.


Dnia 29.09.2005r.wspólnicy spółki jawnej dokonali zakupu prawa wieczystego użytkowania działek gruntu położonych w Poznaniu oraz prawa własności budynków, urządzeń i budowli znajdujących się na przedmiotowych działkach stanowiących od gruntu odrębny przedmiot własności. Dokonując stosownych opłat za sporządzenie aktu notarialnego uiszczono następujące płatności m.inn. podatek od czynności cywilno-prawnych, taksę notarialną, podatek VAT oraz opłatę sądową za dokonanie zmian w księdze wieczystej.

Zdaniem wnioskującego koszty związane z dokonaniem wpisów w księgach wieczystych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem Podatnika, o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Z kolei art. 22 ust. 8 w/w ustawy stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi - art. 22a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

Za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna zgodnie z treścią art. 22g ust.1 pkt 1 i ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się cenę ich nabycia należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, między innymi o koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Bezspornym pozostaje fakt, iż opłata sądowa pobierana obligatoryjnie przez notariusza w oparciu o treść rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych (Dz.U. z 2001r. Nr 90 poz.1011) stanowi koszt związany z nabyciem nieruchomości.

W świetle powyższego stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe, bowiem poniesiona przez wspólników opłata sądowa zwiększa cenę nabycia przedmiotowej nieruchomości a w konsekwencji wartość początkową wybranych składników nieruchomości, które zgodnie z treścią przytoczonego powyżej art.22a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają amortyzacji .

Przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych należy mieć na uwadze przepis art. 22c pkt 1 w/w ustawy, w myśl którego amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj