Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/169/PP1/05/443/3/06
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/169/PP1/05/443/3/06
Data
2006.01.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
nieruchomość budowlana
nieruchomość niemieszkalna
odliczenie podatku od towarów i usług
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo odliczono w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony z tytułu nakładów poniesionych na budowę budynku (przeznaczonego w całości na potrzeby działalności gospodarczej) oraz wystąpiono o jego zwrot w terminie 60 dni ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 do 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - tekst jednolity (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po ponownym rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 03.10.2005 r. (wpłynęło do tut urzędu 05.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dn. 19.10.2005 r., oraz pismem z dn. 08.11.2005 r. o udzielenie interpretacji, w sprawie możliwości odliczania podatku naliczonego, od zakupów związanych z inwestycją budowy budynku mieszkalnego oraz w wyniku decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach Nr PP2-443-107/2005 z dn. 02.01.2006 r., stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

W dniu 05.10.2005 r. Podatnik wystąpił do tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od grudnia 2004 r. Podatnik prowadzi budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości A, z zamiarem przeznaczenia go w całości na potrzeby działalności gospodarczej. Działalność ta będzie polegała na wynajmie na cele niemieszkalne. Podatnik przedstawił umowę przyrzeczenia wynajmu z dn. 12.08.2005 r., z której wynika, iż po oddaniu obiektu do użytkowania, będzie on w wynajmowany dla Spółki X na cele prowadzonej przez tę firmę działalności. Gmina nie wydała zgody na zmianę kwalifikacji budynku z mieszkalnego na usługowy w związkuz powyższym Podatnik wystąpił do tut. Urzędu z zapytaniem, czy prawidłowo odlicza w deklaracjach VAT-7 całość podatku naliczonego z tytułu nakładów poniesionych w wyniku budowy budynku, bezpośrednio po dokonaniu zakupu towaru lub usługi oraz występuje o jego zwrot w terminie 60 dni.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dn. 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124 cyt. ustawy.

Wynajem pomieszczeń mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z załącznika nr 4 do w/w ustawy, zwolnione od podatku są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

W związku z faktem, iż w przedstawionej umowie przyrzeczenia wynajmu, strony zobowiązały się do przeznaczenia budynku mieszkalnego na cele prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę X, Podatnikowi przysługiwałoby prawo obniżenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z przedmiotową inwestycją.

Stosownie do przepisów art. 87 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy o podatku VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT-7 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do jej zwrotu na rachunek bankowy.

Regulacje zawarte w art. 87 ust. 2 i ust. 3 cyt. ustawy wskazują, że zwrot w/w różnicy podatku VAT następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika do wysokości:
- podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, którena podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji;
- kwoty stanowiącej 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka podstawowa (22%).

Do wydatków ponoszonych na poczet inwestycji, która po zakończeniu będzie środkiem trwałym, mają zastosowanie zasady dotyczące środków trwałych. Tak więc w świetle w/w przepisów Podatnik ma prawo do zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z zakupu towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7 lub do przeniesienia tej nadwyżki na następny okres rozliczeniowy.

Należy dodać, że w przypadku zmiany przeznaczenia budynku (np. w trakcie jego użytkowania) na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością tj. na cele osobiste (w tym mieszkaniowe), należy dokonać korekty uprzednio odliczonego podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj