Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-218-2/05/06
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-218-2/05/06
Data
2006.02.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Jaka stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku robót budowlanych dotyczących przebudowy budynku koszarowego dla potrzeb szeregowych zawodowych?



POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 grudnia 2005 r., uzupełnionego w dniu 10.01.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług na prace remontowo-budowlane przeprowadzone w budynku koszarowym - stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 5 grudnia 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W trakcie przygotowań do przetargu zaszła konieczność ustalenia właściwej stawki VAT na roboty budowlane dotyczące przebudowy budynku koszarowego dla potrzeb szeregowych zawodowych. Budynek koszarowy, którego ma dotyczyć remont po przebudowie przeznaczony będzie na zakwaterowanie szeregowych zawodowych. Znajdą się w nim pokoje dla żołnierzy, węzły sanitarne, świetlice, pralnie, szatnie, pomieszczenia magazynowe.

Zdaniem Spółki budynek koszarowy należy sklasyfikować do grupowania PKOB -1274 jako zabudowania koszarowe, a roboty budowlane w nim wykonane opodatkować stawką VAT 22%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwaną dalej ustawą o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego ? rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) poszerzyło listę budynków zbiorowego zamieszkania, do których budowy, remontu i bieżącej konserwacji ma zastosowanie stawka 7%. Zgodnie z § 5 ust. 1 stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.Do usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w poz. 20 zaliczono: budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,

2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W pozostałym zakresie, w stosunku do robót budowlano-remontowych obowiązuje, zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o VAT, podstawowa stawka VAT w wysokości 22%.

Zatem o wysokości stawki podatku od towarów i usług decyduje klasyfikacja budynku, którego ma dotyczyć usługa budowlano- remontowa.

Jeżeli powierzchnia użytkowa budynku wymienionego w piśmie, którego ma dotyczyć przebudowa w co najmniej 50% przeznaczona jest na cele mieszkalne - zakwaterowanie żołnierzy to wymieniony budynek koszarowy należy klasyfikować w grupowaniu PKOB grupa 113 klasa 1130 ?Budynki zbiorowego zamieszkania? i zastosowanie będzie miała obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7% do całości prac.

Jeżeli natomiast powierzchnia użytkowa przebudowanego budynku koszarowego w przeważającej części tj. więcej niż 50% przeznaczona jest na magazyny, pralnie itp. to budynek ten należy zakwalifikować do PKOB grupa 127 klasa 1274 jako ?Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej niewymienione?. Prace remontowo- budowlane związane z budynkami mieszczącymi się w grupowaniu PKOB 1274 nie zostały wymienione w ustawie ani przepisach wykonawczych jako podlegające stawkom niższym. Zatem właściwą stawką podatku od towarów i usług jest zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o VAT, podstawowa stawka VAT w wysokości 22% do całości prac.

W świetle powyższego stanowisko Spółki dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług na prace remontowo-budowlane przeprowadzone w budynku koszarowym jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj