Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
EDB/415-58/RSK/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EDB/415-58/RSK/05
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
obowiązek składania deklaracji
ogólne zasady opodatkowania
ograniczenie wysokości zaliczki


Pytanie podatnika
Czy w związku z otrzymaną decyzją o ograniczeniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2005r., podatnik zobowiązany jest składać w latach 2006 i 2007, miesięczne deklaracje na zaliczkę na podatek dochodowy (PIT-5), od dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu? Czy do momentu wykorzystania kwoty ograniczenia wynikającej z decyzji składanie deklaracji nie jest konieczne?


W dniu 17.10.2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Podatniczki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wniosek zawierał pytanie: czy w związku z otrzymaną decyzją o ograniczeniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2005r., podatnik zobowiązany jest składać w latach 2006 i 2007, miesięczne deklaracje na zaliczkę na podatek dochodowy (PIT-5), od dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu, czy też do momentu wykorzystania kwoty ograniczenia wynikającej z decyzji składanie deklaracji nie jest konieczne?

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatniczka mieszka na terenie Niemiec. W Polsce uzyskuje dochody z najmu, które opodatkowuje na zasadach ogólnych i jak wynika z zapytania, na takich zasadach chce opodatkowywać te dochody w latach 2006 i 2007. Podatniczka otrzymała od tut. organu podatkowego decyzję z dnia 28.09.2005r. o ograniczeniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2005r. Podatniczka uważa, że w latach 2006 i 2007 aż do momentu wykorzystania kwoty ograniczenia, nie musi składać comiesięcznych deklaracji na zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-5.

Zgodnie z art.3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm./, zwanej dalej updof, osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /ograniczony obowiązek podatkowy/.

W treści art. 10 updof wymienia się m.in. najem jako źródło przychodów, z którego dochód podlega podatkowi dochodowemu. Dochody z najmu, jak wynika z treści art. 9a ust. 6 updof, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z wniosku wynika, że Podatniczka opodatkowuje dochody z najmu na zasadach ogólnych.

Stosownie do treści art. 44 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 updof, podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f, za okres od stycznia do listopada w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5). W myśl art. 44 ust.3 pkt 1 i 2 updof obowiązek wpłacenia zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku; zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu wg zasad określonych w art. 26, 27 i 27b updof. Zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające - zgodnie z art. 44 ust. 3 pkt 3 updof.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, obowiązek wpłacenia zaliczki i jednocześnie w terminie płatności tej zaliczki, obowiązek złożenia urzędowi skarbowemu deklaracji według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5), powstaje od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Kwota ograniczenia zaliczek na podatek dochodowy, wynikająca z decyzji organu podatkowego, nie ma wpływu na dochód osiągany przez podatnika, a tym samym na obowiązek składania deklaracji PIT-5. Również zasady obliczania zaliczki za miesiąc, którą stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b updof, nie przewidują umniejszenia należnej zaliczki o kwoty wynikające z decyzji organu podatkowego o ograniczeniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczka wyliczona według wyżej opisanych zasad jest należną zaliczką od początku roku, a jej powstanie skutkuje obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji (PIT-5).

Ustawodawca przewidział natomiast na podstawie art. 22 §2a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa /j. t. Dz. u. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm./, możliwość ograniczenia przez organ podatkowy poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone wg zasad określonych w ustawach podatkowych, byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy. Ograniczenie to określone w formie decyzji nie zwalnia jednak podatnika z obowiązku naliczania należnych zaliczek i składania odpowiednich deklaracji . Wydana decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek w podatku dochodowym, pozwala jedynie na ograniczenie miesięcznych zaliczek w danym roku podatkowym, którego dotyczy , poprzez umniejszenie kwoty do zapłaty w ciągu roku od momentu jej wydania do końca roku podatkowego, którego dotyczy, nie zwalnia jednak z obowiązku składania deklaracji PIT-5, który to obowiązek wynika z powołanych wyżej przepisów updof.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów i przedstawionego stanu faktycznego wynika, że decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy w 2005r., którą Podatniczka otrzymała, nie zwalnia Jej z obowiązku składania deklaracji PIT-5 na wyżej wskazanych zasadach w trakcie roku podatkowego. Uwaga powyższa odnosi się w istniejącym stanie prawnym także do roku 2006 i 2007.

Jednocześnie należy zauważyć, że decyzja ta nie pozwala także na ograniczenie miesięcznych zaliczek w latach 2006 i 2007, ponieważ jak jednoznacznie wynika z jej treści, dotyczy ona tylko roku 2005.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj