Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-34/GJ/05
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-34/GJ/05
Data
2006.01.02



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
księgowanie
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Jakie konsekwencje podatkowe rodzi nota księgowa zawierająca opis wydatku i stanowiąca postawę do przekazania środków z rachunku środków pomocowych ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm./, art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 23 ust. 1 pkt 10, art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm./, w związku z wnioskiem z dnia 18.10.2005r. / data wpływu do tut. Organu - 20.10.2005r./ uzupełnionym w dniu 29.11.2005r. / data wpływu do tut. Organu - 30.11.2005r./ w sprawie dokumentowania wydatków sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków z budżetu państwa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:


Spółka jawna realizuje kursy kosmetyczne w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa. Z powyższych środków finansowane są koszty pracy własnej właścicieli. Ministerstwo Gospodarki i Pracy jako instytucja uprawniona do wydawania wykładni w zakresie zakwalifikowania wydatków rozliczanych ze środków pomocowych przyjęła, że nota księgowa zawierająca opis powyższego wydatku będzie stanowiła podstawę do przekazania środków z rachunku projektu na wynagrodzenie dla Beneficjenta będącego właścicielem firmy.
Jakie konsekwencje podatkowe rodzi powyższa nota księgowa?


Stanowisko w sprawie:


Zdaniem wnioskodawcy wystawienie wewnętrznej noty księgowej nie rodzi żadnych skutków w podatku dochodowym. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym koszt pracy własnej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wystawienie noty ma jedynie wymiar statystyczny dla potrzeb rozliczenia projektu.


Ocena prawna stanowiska:


Środki pomocowe, czyli przychody otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych otrzymywane w ramach bezzwrotnej pomocy są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych . Przewiduje to przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./. W praktyce oznacza to, iż przychody osób fizycznych pochodzące z rachunku , na którym ulokowane są środki pomocowe, spełniające warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym, nie podlegają opodatkowaniu. Podobnie jest w w przypadku kwot otrzymanych od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa / art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym /.

Jednocześnie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty sfinansowane z w/w środków. Stanowi o tym przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a nie przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z tym przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania z działalności gospodarczej nie należy uwzględniać przychodów pochodzących z pomocy zagranicznej oraz z budżetu państwa a także kosztów poniesionych w celu ich uzyskania. Wystawienie noty wewnętrznej w zakresie udokumentowania wydatków sfinansowanych ze środków pomocowych z punktu widzenia przepisów nie wywołuje żadnych skutków podatkowych.

Odpowiadając na pytanie zawarte we wniosku dotyczące technicznego rozliczenia środków pomocowych należy kierować się wyjaśnieniem zawartym w piśmie z dnia 09.06.2005r. dołączonym jako załącznik do wniosku Ministerstwa Gospodarki i Pracy zgodnie z którym Instytucja Zarządzająca ZPORP dopuszcza rozwiązanie, aby beneficjent, będący właścicielem firmy, prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i pełniący równocześnie funkcję personelu zaangażowanego w realizację projektu, potwierdzał wydatki związane z wynagrodzeniem/ w wysokości ustalonej w zatwierdzonym przez Komisję Oceny Projektów wniosku o dofinansowanie projektu/ poprzez wystawienie wewnętrznej noty księgowej zawierającej pełny opis wydatku. Nota księgowa stanowiłaby w takim przypadku podstawę do przekazania środków z rachunku projektu na wynagrodzenie dla Beneficjenta projektu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia/ art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj