Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-59/05
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-59/05
Data
2006.01.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
stolarka okienna
zwrot nakładów
zwrot wydatków
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy członkom Spółdzielni, którzy otrzymali dofinansowanie do stolarki okiennej w 2005 r. należy wystawiać PIT-8C ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.11.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (uzupełniony pismem z dnia 06.12.2005r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa dofinansowuje do wymiany stolarki okiennej członkom spółdzielni mieszkaniowej. Przy czym nie wystawia PIT-8C lecz pisemnie informuje członków aby w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku PIT-D wykazali kwotę poniesionych wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej pomniejszoną o kwotę przyznanego dofinansowania. Spółdzielnia także pisemnie informuje Urząd Skarbowy, którym członkom spółdzielni zostało przyznane dofinansowanie i w jakich wysokościach.

Spółdzielnia pyta: "czy członkom Spółdzielni, którzy otrzymali dofinansowanie do stolarki okiennej w 2005 r. należy wystawiać PIT-8C, czy wystarczy pisemne poinformowanie Urzędu o otrzymanych kwotach dofinansowania przez poszczególnych członków".

W/w sprawie zajęto następujące stanowisko: Spółdzielnia uważa iż forma pisemnego powiadamiania członków i Urzędu jest wystarczająca i postępuje prawidłowo.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Rodzaje przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Dofinansowania do wymiany stolarki okiennej nie można zakwalifikować do żadnego ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 w punktach od 1 do 8.
W przypadku braku możliwości przyporządkowania określonego przychodu do źródeł o których mowa wyżej ustawodawca określił w art. 10 ust. pkt 9 wyżej cyt. ustawy, że źródłami przychodów są "inne źródła".

Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej ustawy za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje), inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Użyte przez ustawodawcę w tym przepisie określenie "w szczególności" powoduje, że katalog wymienionych przychodów z innych źródeł nie jest zamknięty i ma jedynie charakter przykładowy.

Biorąc pod uwagę wyżej cyt. przepisy dofinansowanie do stolarki okiennej wypłacone lub postawione do dyspozycji członków Spółdzielni nie będących ich pracownikami jest przychodem, który należy zakwalifikować do innych źródeł.

W związku z powyższym Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od w/w świadczenia. Obowiązki ciążące na podmiocie wypłacającym wynikają z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: "iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń o których mowa w art. 20 ust. 1 z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku i od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników o których mowa w art. 3 ust. 2a urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Biorąc pod uwagę powyższe na Spółdzielni Mieszkaniowej spoczywa obowiązek sporządzania informacji PIT-8C o wysokości przychodu z tytułu dofinansowania do stolarki okiennej.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj