Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-92/05
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-92/05
Data
2005.12.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem - wyłączenia


Słowa kluczowe
obliczanie terminów
termin
termin wykonania usługi
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Czy termin wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług liczony jest od dnia zakończenia usługi do dnia wywiezienia pojazdu, czy od dnia przyjechania pojazdem do naprawy do dnia wywiezienia pojazdu.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 września 2005 roku (wpływ do Urzędu dnia 22 września 2005 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego liczenia terminu wynikającego z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług

uznaje

stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan naprawy pojazdów samochodowych. Jednym z Pana klientów jest firma mająca siedzibę na terytorium Niemiec. Nabywca usługi podał Panu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Pracownik firmy niemieckiej przyjeżdża pojazdem samochodowym i zostawia go do polakierowania. Usługa naprawy wykonywana jest nie dłużej niż dwa tygodnie. Po zakończeniu usługi w/w pracownik wyjeżdża samochodem z powrotem do Niemiec.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie czy termin wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług liczony jest od dnia zakończenia usługi do dnia wywiezienia pojazdu, czy od dnia przyjechania pojazdem do naprawy do dnia wywiezienia pojazdu.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Pana termin 30 dniowy o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT liczony jest od dnia zakończenia usługi do dnia wywiezienia pojazdu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy przemieszczenia towarów , o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w przypadku, gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika, po warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

Zdaniem tut. organu w świetle cytowanego przepisu 30 dniowy termin liczony jest od dnia wykonania usługi, przez co należy rozumieć jej zakończenie, do dnia wywiezienia towaru.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 21 września 2005 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj