Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/151/2005
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/151/2005
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
podatek dochodowy od osób fizycznych
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza wynajmować mieszkanie będące własnością jego oraz współmałżonka w "części" i w części córki. Pomiędzy współwłaścicielami wyżej wymienionego mieszkania t. j. podatnikiem, współmałżonkiem i córką została zawarte umowa cywilno - prawna o sposób posiadania i korzystania z nieruchomości. Z załączonej umowy wynika, że Podatnik będzie posiadać i korzystać z nieruchomości i tym samym pokrywać koszty utrzymania w/w nieruchomości oraz pobierać pożytki z niej w 100%. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Według jakich zasad w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych należy opodatkować uzyskane w sposób powyżej opisany, dochody z najmu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 29.09.2005 r. (data wpływu do organu: 30.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w nadesłanym piśmie stanu faktycznego wynika, że będzie Pani wynajmować mieszkanie będące własnością Pani i męża w 1/2 części i w 1/2 części córki. Córka ustanowiła Panią swoim pełnomocnikiem do reprezentowania w sprawach związanych z powyższym mieszkaniem i do występowania przed urzędem skarbowym. W dniu 22.09.2005 r. pomiędzy współwłaścicielami wyżej wymienionego mieszkania t. j. Panią, mężem i córką została zawarta umowa cywilno - prawna o sposób posiadania i korzystania z nieruchomości. Z załączonej umowy wynika, że będzie Pani posiadać i korzystać z nieruchomości i tym samym pokrywać koszty utrzymania w/w nieruchomości oraz pobierać pożytki z niej w 100%. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 1769 ze zm.) źródłem przychodów jest najem, podnajem oraz inne umowy o podobnym charakterze. Jak stanowi przepis art. 11 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z uwagi na to, że zawarła Pani ze współwłaścicielami umowę o posiadaniu i korzystaniu z nieruchomości i będzie Pani pobierać pożytki z niej w 100% i pokrywać koszty utrzymania tej nieruchomości obowiązek podatkowy w przypadku osiągnięcia przychodów z najmu powstanie u Pani. W myśl art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z pisma Pani wynika, że zamierza opodatkować dochody z najmu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym podatekdochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Wobec faktu, iż przedstawione przez Panią stanowisko w opisanym stanie faktycznym jest prawidłowe, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj