Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443-62/05
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443-62/05
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
odzież niemowlęca
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować podatnik przy wytworzeniu i sprzedaży kompletów niemowlęcych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2005 r. wpłynął wniosek Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony w dniu 05.12.2005r., w którym strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatnik wykonuje czynności polegające na wytwarzaniu i sprzedawaniu kompletów niemowlęcych w skład których wchodzą:
1. komplet: czapeczka i szaliczek dla niemowląt
2. komplet: czapeczka, szaliczek i rękawiczki bez palca dla niemowląt
Komplety te stanowią całość pod względem:
a) jednakowego surowca
b) jednego wykończenia np. haftu, koloru
c) wspólnego opakowania
d) jednakowego, wspólnego ometkowania pod względem nazwy i kodu kreskowego
e) jednakowego rozmiaru pod względem wieku i wzrostu (dla niemowląt).

Podatnik pyta: czy dla wytwarzanych i sprzedawanych przez niego kompletów niemowlęcych o PKWiU 18.24.11 lub 18.24.21 prawidłowo stosuje stawkę 7 %.
Szaliczki o PKWiU 18.24.14 i PKWiU 18.24.23 będące częścią składową kompletu nie mogą mieć innego przeznaczenia i jednoznacznie klasyfikują się jako wyrób dla niemowląt z tego powodu są zaliczane przez podatnika do grupy opodatkowanej stawką VAT w wys. 7 %.

Zdaniem Podatnika opisane w piśmie komplety niemowlęce winny być opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 % zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy bez względu na symbol PKWiU odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt są opodatkowane stawką 7 % zgodnie z brzmieniem poz. 45 załącznika (Dz. U. Nr 90 poz. 756 z dnia 01.06.2005 r.).

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W zawiązku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W niniejszym załączniku pod poz. 45 wymieniono odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt (bez względu na symbol PKWiU). Tym samym, jeżeli wytwarzane przez Podatnika wyroby są przeznaczone dla niemowląt, to stawka opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynosi 7 %.

Ze stanu prawnego przedstawionego w zapytaniu, stanu faktycznego sprawy oraz zapytania Podatnika wynika, że stanowisko Pana w sprawie stosowania stawki 7 % na wytwarzane i sprzedawane komplety niemowlęce jest prawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj