Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-270/12-3/GG
z 30 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-270/12-3/GG
Data
2012.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
przychód
spółka komandytowo-akcyjna
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wniesienie wkładu niepieniężnego przez Spółkę do nowo utworzonej Spółki Zależnej działającej w formie SKA, w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, będzie rodziło po stronie Spółki jakiekolwiek konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 288 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialności, reprezentowanej przez doradcę podatkowego , przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012 r. (data wpływu 2 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego przez Spółkę do nowo utworzonej Spółki Zależnej działającej w formie SKA (pytanie nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność w zakresie modernizacji i zarządzania nieruchomościami, których jest właścicielem. Jednym z posiadanych aktywów Spółki jest nieruchomość gruntowa wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym (budynek fabryczny).

Na obecnym etapie Spółka rozważa różne scenariusze restrukturyzacji swojej działalności oraz form dalszego Jej prowadzenia. Jednym z rozważanych scenariuszy jest wniesienie aportem przez Spółkę wskazanej wyżej nieruchomości do utworzonej w tym celu przez Spółkę (jako jej akcjonariusza) spółki komandytowo - akcyjnej (dalej: SKA). Nie jest jednak wykluczone, że ta nowo utworzona spółka (dalej: Spółka Zależna), w przypadku uzyskania satysfakcjonującej ją oferty zakupu nieruchomości uzyskanej w drodze aportu Spółki, będzie zmierzać do jej sprzedaży.

W takim przypadku (sprzedaży nieruchomości) Spółka rozważy formę i zakres dalszego funkcjonowania Spółki Zależnej w zależności od możliwości inwestycyjnych, rzeczywistości gospodarczej, warunków i perspektywy makroekonomicznych i innych czynników biznesowych. W zależności od decyzji i oceny sytuacji Spółka może podjąć decyzję o dalszym funkcjonowaniu Spółki Zależnej w niezmienionej formie, może ją przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub w inną Spółkę osobową (np. spółkę komandytową). W zależności od warunków i sytuacji gospodarczej Spółka może również podjąć decyzję o likwidacji Spółki Zależnej i wypłacie na rzecz Spółki (oraz pozostałych wspólników Spółki Zależnej) środków pieniężnych pochodzących z podziału majątku Spółki Zależnej (majątek likwidacyjny). Przy tym likwidacja Spółki Zależnej może nastąpić również po jej przekształceniu w spółkę kapitałową lub inną spółkę osobową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wniesienie wkładu niepieniężnego przez Spółkę do nowo utworzonej Spółki Zależnej działającej w formie SKA, w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, będzie rodziło po stronie Spółki jakiekolwiek konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym sprzedaż nieruchomości przez Spółkę Zależną działającą w formie SKA będzie rodziła obowiązek podatkowy w Spółce, będącej akcjonariuszem Spółki Zależnej, w momencie tej sprzedaży...
  3. Czy przekształcenie Spółki Zależnej, działającej w formie SKA, w spółkę komandytową, będzie rodziło obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, będącej akcjonariuszem SKA, na moment tego przekształcenia...
  4. Czy likwidacja Spółki Zależnej, działającej w formie spółki komandytowo - akcyjnej bądź spółki komandytowej (po przekształceniu z SKA), polegająca na wypłacie na rzecz Spółki środków pieniężnych w ramach podziału majątku Spółki Zależnej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Spółce...

Niniejsza interpretacja dotyczy udzielenia odpowiedzi w zakresie pytania nr 1 wniosku, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne interpretacje.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za obejmowane w tej Spółce akcje, nie będzie, na moment wniesienia, rodziło po stronie Spółki jakichkolwiek konsekwencji podatkowych, w szczególności - na moment wniesienia wkładu niepieniężnego nie powstanie po stronie Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Objęcie w zamian za wkład niepieniężny akcji w spółce komandytowo-akcyjnej nie powoduje po stronie akcjonariusza takiej Spółki powstania przychodu, ponieważ w takim przypadku zastosowanie znajduje przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do Spółki niebędącej osobą prawną.

Ponadto, w takim przypadku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychód stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji wnoszenia wkładów niepieniężnych do Spółek kapitałowych - SKA, do której wnoszona będzie nieruchomość, jest Spółką osobową.

Również z ekonomicznego punktu widzenia wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w formie nieruchomości w zamian za akcje SKA nie zmienia nic po stronie majątku tej Spółki i jego wartości - Spółka przekaże SKA nieruchomość i otrzyma za ten wkład akcje o ekwiwalentnej wartości, stosowanie do wartości wniesionego wkładu.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, wniesienie nieruchomości do Spółki Zależnej działającej SKA w zamian za objęcie akcji w tej SKA będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki.

Stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 stycznia 2012 r., Nr IPPB3/423-900/11-2/DP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. – na mocy przepisów ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478, ze zm.) – zmienił się stan prawny w zakresie przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych. W wyniku tych zmian w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) pojawił się przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

W myśl art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast do spółek osobowych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo - akcyjną (art. 4 § 1 pkt 1 tej ustawy). Ponadto, analizując przepisy Kodeksu spółek handlowych, należy stwierdzić, iż generalnie w przypadku spółek osobowych nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie takiego kapitału występuje przede wszystkim w spółkach kapitałowych, tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Kodeksu spółek handlowych) i spółce akcyjnej (art. 302 Kodeksu spółek handlowych). Jednakże w drodze regulacji szczególnej, kapitał zakładowy występuje również w spółkach komandytowo - akcyjnych (art. 126 Kodeksu spółek handlowych).

Jeżeli akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w sposób określony w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio;

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka na obecnym etapie rozważa różne scenariusze restrukturyzacji swojej działalności oraz form dalszego Jej prowadzenia. Jednym z rozważanych scenariuszy jest wniesienie aportem przez Spółkę nieruchomości do utworzonej w tym celu przez Spółkę (jako jej akcjonariusza) Spółki komandytowo - akcyjnej (dalej: SKA).

Tym samym w opisanym zdarzeniu przyszłym podstawę prawną braku powstania przychodu stanowi cytowany przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie - art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

Z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika bowiem jednoznacznie, że dotyczy on konsekwencji podatkowych wniesienia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych.

Wskazany wyżej przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajduje w pełni zastosowanie do zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę. Zatem, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za obejmowane w tej spółce akcje, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki. Planowane działanie będzie stanowić dla Wnioskodawcy czynność neutralną podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując powyższe, planowane wniesienie wkładu niepieniężnego przez Spółkę do nowo utworzonej Spółki Zależnej działającej w formie spółki komandytowo-akcyjnej, w zamian za obejmowane w tej spółce akcje nie spowoduje powstania zobowiązania po stronie Spółki w podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj