Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-30/GJ/05
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-30/GJ/05
Data
2005.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
dochód z najmu
postanowienie sądu
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca rozliczający przychód z najmu mieszkania spadkodawcy od całości pieniędzy wpływających na konto spadkobiercy, po otrzymaniu Postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez dwóch spadkobierców po 1/2 każde z nich, ma obowiązek złożenia korekt deklaracji PIT-5 i wykazania przychodu odpowiadającego udziałowi w spadku ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4, oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm./, art. 8 ust. 1, art.10 ust. 1 pkt 6/, art. 11 ust. 1, art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r., nr 14, poz . 176 z późn. zm. /, art. 922, art. 924 oraz art. 925 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 06.09.2005r. / data wpływu do organu podatkowego - 22.09.2005r./ uzupełnionym w dniu 07.11.2005r.,w sprawie opodatkowania przychodów z najmu mieszkania spadkodawcy przez spadkobierców, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy i uznaje je za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:


Spadkodawca, matka wnioskodawczyni wynajmowała swoje mieszkanie na cele biurowe. Składała deklaracje PIT-5 i płaciła zaliczkę na podatek dochodowy. Od chwili jej śmierci mieszkanie jest nadal wynajmowane a pieniądze z tytułu najmu wpływają na konto wnioskodawczyni. Od 01.01.2005r. - do 05.09.2005r. wnioskodawczyni składała deklaracje PIT-5 od całości przychodów . W dniu 05.09.2005r. otrzymała Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po matce przez nią i jej brata po #189; każde z nich.
Czy w związku z powyższym należy złożyć korekty deklaracji i wykazać przychód odpowiadający udziałowi w spadku?


Stanowisko w sprawie:


Zdaniem wnioskodawcy otrzymane pieniądze z tytułu najmu należy zaliczyć do masy spadkowej oraz sporządzić korekty deklaracji PIT-5.


Ocena prawna stanowiska:


Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm. / spadek obejmuje prawa i obowiązki , które jednocześnie spełniają cztery wymagania: a/ mają charakter cywilnoprawny, b/ mają charakter majątkowy, c/ nie są ściśle związane z osobą zmarłego, d/ nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy osoby te są spadkobiercami. .Przejście praw i obowiązków następuje z chwilą śmierci spadkodawcy / art. 922 § 1 i 2 i art.924 k. c./. Jako następcy prawni, spadkobiercy wstępują w stosunki prawne, których stroną był spadkodawca . Spadkobierca wstępuje m. in.w umowę najmu, którą spadkodawca zawarł jako wynajmujący. Jedną z konsekwencji zasady przejścia spadku na spadkobierców jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku co daje podstawę do udokumentowania wobec osób trzecich, kto i w jakiej części jest spadkobiercą.

Najem stanowi odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych/ Dz. U. Z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm./. Zgodnie z ogólną definicją przychodu osoby fizycznej, w tym z najmu , wyrażoną w art. 11 ustawy , zalicza się do niego otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z treści tego przepisu wynika, że co do zasady , w sytuacji w której podatnik otrzyma pieniądze stają się one przychodami tego podatnika. Istotne jest, czy należność została przez podatnika otrzymana/ lub postawiona do jego dyspozycji/. Oczywiście rodzaj osiągniętego przychodu przez podatnika ma wpływ na zakres opodatkowania przychodu. Biorąc powyższe pod uwagę, rozliczenie wnioskodawczyni całości przychodów z tytułu najmu wpływających na jej konto do czasu otrzymania Postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku było prawidłowe. Prawomocne Postanowienie wymienia jako spadkobierców: wnioskodawczynię oraz jej brata . Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, zastosowanie mają postanowienia art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nimi przychody ze wspólnej własności praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w spadku .

Zatem zdaniem organu podatkowego od chwili otrzymania Postanowienia Sądu , jeżeli mieszkanie w dalszym ciągu jest wynajmowane kwota czynszu z tytułu najmu winna być dzielona na dwóch spadkobierców i wykazywana w deklaracjach PIT-5. Kwoty czynszu z tytułu najmu od chwili śmierci spadkodawcy podlegają przepisom ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm../ i nie wchodzą do masy spadkowej.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy w zakresie konieczności dokonania korekt deklaracji PIT-5.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia / art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj