Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/26/395/05
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/26/395/05
Data
2005.12.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dopłaty bezpośrednie


Pytanie podatnika
Czy refundacje do eksportu produktów rolnych są wolne od podatku dochodowego ?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 17.11.2005r. (uzupełnionego w dniu 09.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania refundacji do eksportu produktów rolnych, otrzymanej z Agencji Rynku Rolnego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17.11.2005 r., uzupełnionym w dniu 09.12.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego regulujących kwestię opodatkowania podatkiem dochodowym refundacji do eksportu produktów rolnych z Agencji Rynku Rolnego w niżej opisanym stanie faktycznym.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie skupu od rolników produktów rolnych i ich eksportu. Po dokonaniu sprzedaży na Pana wniosek Agencja Rynku Rolnego wypłaca refundacje wywozowe.

W Pana ocenie refundacje otrzymane z Agencji Rynku Rolnego są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 47a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD). W ramach przedakcesyjnego programu SAPARD w formie bezzwrotnej pomocy wspierana jest modernizacja rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich. Dla projektu objętego programem biorca musi zapewnić minimum 50 % wkładu. Czas trwania programu przewidziany jest do 2006 r.

Przedstawiona we wniosku refundacja wywozowa jest formą dopłaty, która pokrywa częściowo lub całkowicie różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych a na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, bowiem ceny produktów rolno-spożywczych na rynku wewnętrznym UE kształtują się na poziomie wyższym niż ceny światowe.

Zatem w celu zapewnienia odpowiedniej konkurencyjności tych produktów przeznaczonych na wywóz Unia Europejska stosuje refundacje wywozowe. Stawka refundacji dla danego kodu CN towaru ustalana jest przez Komisję Europejską. Wysokość obowiązujących stawek refundacji publikowana jest w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Warunkiem otrzymania refundacji jest złożenie wniosku o jej wypłacenie łącznie z dowodem wyeksportowania określonego towaru.

W związku z faktem, iż stosowane refundacje wywozowe mają charakter dopłat bezpośrednich, źródłem pochodzenia środków finansowych otrzymującego te dopłaty jest Unia Europejska, a celem jest m.in. stabilizacja rynku - powyższe dopłaty będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 116 powołanej ustawy o podatku dochodowym. W świetle w/w art. 21 ust. 1 pkt 116 wolne od podatku dochodowego są dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.

Należy podkreślić, że jeśli dopłata objęta jest zwolnieniem na podst. art. 21 ust. 1 pkt 116, to wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tych dochodów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj