Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-70/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-70/05
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy podatnik powinien opodatkowywać nieodpłatne wypożyczenie swoim kontrahentom szaf kosmetycznych poprzez wystawienie faktury wewnętrznej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem towarów i usług bezpłatnego przekazania kontrahentom firmy szaf kosmetycznych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności zajmuje się konfekcjonowaniem i sprzedażą kosmetyków. Z uwagi na specyfikę towarów Spółka ponosi koszty związane z zakupem szaf kosmetycznych, służących do eksponowania kosmetyków firmy, które bezpłatnie wypożycza swoim kontrahentom. Od zakupu szaf odliczał podatek naliczony, a na koniec każdego miesiąca opodatkowywał te towary poprzez wystawienie faktury wewnętrznej.

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Czy podatnik powinien opodatkowywać nieodpłatne wypożyczenie swoim kontrahentom szaf kosmetycznych poprzez wystawienie faktury wewnętrznej?

Podatnik uważa, że czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne wydanie towarów podlega opodatkowaniu, jeżeli nie jest związane z prowadzoną działalnością. Ponadto VI dyrektywa skazuje wyraźnie, że wydanie materiałów reklamowo-informacyjnych powinno być opodatkowane tylko wtedy, gdy wydawane materiały mają wartość konsumpcyjną, a więc mogą przyczyniać się do zaspakajania indywidualnych
i osobistych potrzeb osób fizycznych, co w przypadku Spółki nie ma miejsca, bowiem materiały te są ogólnodostępne w sklepach oraz u kontrahentów
i w żaden sposób nie dotyczą zaspakajania indywidualnych potrzeb odbiorców oraz nie mają charakteru konsumpcyjnego, a ponadto są związane z działalnością gospodarczą Spółki.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z regulacją art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 2 przywoływanej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż wypożyczenie szaf kosmetycznych następuje w celu właściwej ekspozycji handlowej i podniesienia wielkości sprzedaży wyrobów Podatnika i pozostają one własnością Spółki, zaś kontrahent nie jest uprawniony do rozporządzania tym towarem jak właściciel. Zatem brak jest przesłanek do uznania przekazania przez Podatnika wyposażenia swemu sprzedawcy za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 przywoływanej ustawy.

Ponadto, celem wypożyczenia jest zaprezentowanie i wyeksponowanie oferty sprzedawanych przez Podatnika towarów, co prowadzi do zwiększenia obrotów, zatem występuje ścisły związek z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, polegającą na konfekcjonowaniu i sprzedaży wyrobów kosmetycznych. Oznacza to, że wyposażenia do bezpłatnego korzystania nie można traktować jako odpłatnego świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, wypożyczenie wyposażenia w postaci szaf kosmetycznych do bezpłatnego korzystania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj