Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
US-III/443-35/2005
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-35/2005
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
przekształcanie podmiotów
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących wspólną działalność gospodarczą w dwa odrębne wpisy jest możliwe utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania firmy małżeńskiej podatkiem VAT i czy podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.09.2005r. (data wpływu 03.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 30.09.2005r. (data wpływu 03.10.2005r.) zwróciła się Pani z zapytaniem czy po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków prowadzących wspólną działalność gospodarczą w dwa odrębne wpisy jest możliwe utrzymanie dotychczasowych zasad opodatkowania firmy małżeńskiej podatkiem VAT i czy podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku...

Zdaniem pytającego w/w rejestracja nie wiąże się z koniecznością dokonania zmiany w sposobie rozliczeń podatku VAT. Pytający uważa, że status podatkowy małżonków określany jest w zależności od przyjętej przez nich formy prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. W sytuacji gdy małżonkowie prowadząc taką działalność nie zawrą umowy spółki cywilnej, wówczas podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 1808) małżonkowie wpisani dotychczas, do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, obowiązani są do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu i wskazanie małżonka, który będzie wpisany pod dotychczasowym numerem. Wpisu drugiego z małżonków zgodnie ze złożonym wnioskiem organ ewidencyjny dokonuje pod nowym numerem ewidencyjnym z uwzględnieniem faktycznej daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Kwestia dotyczy możliwości utrzymania dotychczasowych zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług, po przekształceniu wspólnego wpisu małżonków na dwa odrębne.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla potrzeb tego podatku definiują zarówno pojęcie podatnika jak pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Na gruncie w/w ustawy status prawno podatkowy małżonków określany jest w zależności od przyjętej przez nich formy działalności gospodarczej. W sytuacji gdy małżonkowie prowadząc taką działalność nie zawrą umowy spółki cywilnej, wówczas podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb tego podatku. Zatem ewentualne skutki podatkowe w podatku od towarów i usług związane z rozwiązaniami określonymi w ustawie z dnia 2 lipca 2004r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zależeć będą wyłącznie od niezależnych decyzji podejmowanych przez małżonków w zakresie formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawno podatkowych zmiana wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy w przypadku gdy prowadzona jest wspólna działalność gospodarcza na imię i nazwisko obojga małżonków i posługują się oni NIP jednego z nich nie wywołuje skutków podatkowych.

Z przedstawionego przez małżonków stanu faktycznego wynika, iż forma prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie. Tym samym w dalszym ciągu jako zarejestrowany podatnik zobowiązany do rozliczenia podatku VAT będzie jeden z małżonków (w Państwa przypadku żona).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj