Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA-415/36/2005
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA-415/36/2005
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
beneficjent
dofinansowanie
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
pozarolnicza działalność gospodarcza
program pomocowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychody otrzymane w ramach dofinansowania są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46a i pkt 47c ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że środki na wydatki związane z realizacją programu firma ,,X" otrzymuje jako beneficjent projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków budżetu państwa?
  • Czy kwoty występujące w projekcie wpływają na obliczenie podatku dochodowego firmy ,,X" i w związku z tym należy je wykazać w rubrykach 1-15 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

  • Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów otrzymanych w ramach dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków z budżetu państwa, którego beneficjentem ma zamiar być w przyszłości spółka jawna pod firmą ,,X" w związku z zamiarem realizacji projektu w ramach Działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 07.10.2005r.(data doręczenia do tutejszego organu: 07.10.2005).


    Pismem z dnia 07.10.2005r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 07.10.2005r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniu: 15.11.2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów otrzymanych w ramach dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków z budżetu państwa, którego beneficjentem ma zamiar być w przyszłości spółka jawna pod firmą ,,X" w związku z realizacją projektu w ramach Działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
    Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że firma ,,X "spółka jawna, której jest Pan współwłaścicielem ma zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie projektu szkoleniowego w ramach Działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
    Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego jest w Pana ocenie jednym z siedmiu programów operacyjnych, które służą wdrażaniu Narodowego Planu Rozwoju (ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju - Dz. U. Nr 116, poz. 1206 ze zm.) stanowiącego podstawę dla działań i programów wieloletnich o charakterze horyzontalnym i regionalnym, a tym samym umożliwiającego Polsce korzystanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
    Przygotowywany przez przedmiotową spółkę jawną projekt obejmuje szkolenia finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Instytucją Wdrażającą dla Działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest Wojewódzki Urząd Pracy w ........, zaś Marszałek Województwa ........... podpisuje umowę na realizację projektu i asygnuje do wypłaty środki finansowe.
    W w/w wniosku stwierdził Pan,że projekt taki jest dla firmy ,, X" przedsięwzięciem niedochodowym - wypłacone środki finansowe refundują wydatki wcześniej poniesione przez powyższą firmę na realizację projektu.
    Kolejne wypłaty środków finansowych ( tzw. transze ) na realizację projektu dokonywane są przez Wojewódzki Urząd Pracy na podstawie przekazanych przez firmę ,, X" dowodów księgowych dokumentujących poniesione wydatki.
    W Pana ocenie po stronie firmy ,,X" nie występuje w związku z realizacją projektu żaden dochód, a ewentualnie nie wykorzystane środki finansowe podlegają zwrotowi do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
    Ponadto w powyższym wniosku poinformował Pan tutejszy organ podatkowy, ze dla potrzeb obliczenia podatku dochodowego firma ,,X" prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
    Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z następującymi pytaniami:


    • czy przychody otrzymane w ramach dofinansowania opisanego w przedmiotowym wniosku są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 a i pkt 47 c wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że środki na wydatki związane z realizacją programu firma ,,X" otrzymuje jako beneficjent projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków budżetu państwa...
    • czy kwoty występujące w projekcie wpływają na obliczenie podatku dochodowego firmy ,,X" i w związku z tym należy je wykazać w rubrykach 1- 15 podatkowej księgi przychodów i rozchodów...


    Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że Firma ,,X" otrzymuje przychody, które są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 a i pkt 47 c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ środki na wydatki związane z realizacją programu otrzymuje jako beneficjent projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i środków z budżetu państwa.
    Przed otrzymaniem dotacji w postaci wypłaty środków finansowych firma ,,X" ponosi już wydatki związane z w/w przychodem udokumentowane rachunkami lub fakturami."
    Uważa Pan , że ,, kwoty występujące w projekcie nie wpływają na obliczenie podatku dochodowego firmy ,,X" w związku z powyższym ,, nie należy ich wykazywać w rubrykach 1-15 księgi".
    Oświadczył Pan również, że ,,ewidencja księgowa dotycząca projektu będzie prowadzona według ,,wytycznych obowiązkowych dla Działania 2.1 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego".
    Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
    Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ustawodawca uznał za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych:


    • dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli: pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a w/w ustawy),
    • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b w/w ustawy).


    Aby powyższe zwolnienie miało zastosowanie konieczne jest łączne spełnienie warunków zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a i lit. b.
    W świetle powołanych unormowań zwolnienie z opodatkowania przychodów pochodzących z bezzwrotnych środków pomocowych adresowane jest wyłącznie do podmiotów realizujących bezpośrednio cel programu finansowanego z tych środków.
    Wobec powyższego jeżeli w przyszłości firma ,,X" będzie beneficjentem środków pomocowych bezpośrednio realizującym cel programu, to otrzymane przez przedmiotową spółkę jawną przychody (dochody) będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
    Za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały uznane również :


    kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa (art. 21 ust. 1 pkt 47 c powyższej ustawy).


    Jeżeli w przyszłości firma ,, X" będzie beneficjentem kwot otrzymanych od agencji rządowych w rozumieniu wyżej powołanego art. 21 ust. 1 pkt 47 c, to kwoty te będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
    Konkludując, stwierdzić należy,że do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego nie będzie miał zastosowania powołany przez Pana we wniosku z dnia 07.10.2005r. art. 21 ust. 1 pkt 46 a w/w ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    Zauważyć należy, że w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. z 2005 r. Nr 137, poz. 1153), gdzie w załączniku nr 2 i nr 3 podane są wzory umów o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizacji projektu w ramach konkretnego Priorytetu,zawarty został zapis w § 12 ust. 1 powyższych załączników, który zobowiązuje beneficjenta do prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej realizacji Projektu.Ponieważ w przedmiotowym stanie faktycznym przychody (dochody) otrzymane w przyszłości przez firmę ,, X" będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to tym samym przychody (dochody) te nie będą uwzględniane przy określeniu wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie będą podlegały ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez wspólników spółki jawnej pod firmą ,, X" z uwagi na fakt, że księga ta zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) ,, stanowi dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych ".
    Zgodnie z art. 14 a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.
    Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj