Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
US-III/443-32/2005
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-32/2005
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta podatku
samochód osobowy
sprzedaż środków trwałych
towar używany


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy sprzedaż samochodu osobowego jako towaru używanego przy zakupie którego skorzystał z odliczenia podatku naliczonego rodzi obowiązek skorygowania podatku naliczonego, jeżeli tak to w jakiej formie?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.10.2005r. (data wpływu 12.10.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 11.10.2005r. (data wpływu 12.10.2005r.) zwrócił się Pan z zapytaniem czy sprzedaż samochodu osobowego jako towaru używanego, przy zakupie którego skorzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego rodzi obowiązek skorygowania podatku naliczonego, jeżeli tak to w jakiej formie.Informuje Pan, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 01.02.2005r. nabył samochód osobowy marki Skoda Fabia Clasik. Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług dokonał odliczenia 50% podatku naliczonego, tj. 2.026,-zł. Następnie w miesiącu wrześniu 2005r. dokonał sprzedaży powyższego samochodu jako towaru używanego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie naliczając podatku VAT. Dodatkowo pytający wyjaśnia, że samochód użytował ponad 6 miesięcy i służył on wyłącznie działalności opodatkowanej.Zdaniem podatnika nie podlega zwrotowi kwota odliczona bowiem w chwili zakupu odliczenie takie przysługiwało.
Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego stwierdza, co następuje:

Z treści art. 86 ust. 3 wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku okreslonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5000 zł. W lutym 2005r. nabył Pan samochód osobowy i z tytułu nabycia samochodu dokonał odliczenia 50% kwoty podatku, tj. 2.026 zł. W miesiącu wrześniu 2005r. dokonał Pan sprzedaży samochodu. Dostawa samochodu została zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).W rozpatrywanym przypadku, po upływie pewnego okresu użytkowania samochodu, tj. z chwilą sprzedaży, nastąpiła zmiana jego przeznaczenia ze związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych na związane z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług, a zatem zaistniała okoliczność zmieniająca prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego towaru, która stosownie do postanowienia art. 91 ust. 7 w/w ustawy rodzi obowiązek dokonania przez podatnika korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego.Korekty tej dokonuje się według zasad określonych w art. 91 ust. 2-6, ponieważ dotyczy ona środków trwałych podlegających amortyzacji. Ustawodawca w art. 91 ust. 2 nałożył obowiązek dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego od środków trwałych podlegający amortyzacji przez okres 5 lat, począwszy od roku oddania ich do użytkowania. W przypadku dokonania w tym okresie sprzedaży w/w towarów, podatnik ma obowiązek jednorazowo skorygować odliczony podatek w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Rozliczenia jednorazowej korekty dokonuje się w miesiącu, w którym nastapiła sprzedaż (art. 91 ust. 5). Jesli dostawa towarów została objęta zwolnieniem podatkowym (jak w rozpatrywanym stanie faktycznym), to do obliczenia kwoty korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tych towarów jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi (art. 91 ust. 6 pkt 2).

Z powyższego wynika, że podatnik zachowuje prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego przy zakupie środka trwałego, ale w części dotyczącej okresu wykorzystywania ich do celów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast od momentu dokonania sprzedaży samochodu bez opodatkowania podatkiem od towarów i usług, podatnik stracił prawo odliczenia podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego z 5-letniego okresu korekty.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie stwierdza, że w opisanym stanie faktycznym zachodzą przesłanki do dokonania przedmiotowej korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj