Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PDIII423/1/242/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII423/1/242/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
rejestracja
spółka w organizacji


Pytanie podatnika
Czy Spółka z o. o. może zgodnie ze złożoną korektą zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2 uwzględnić w rozliczeniu z budżetem wystawione faktury zarówno sprzedaży jak i zakupu począwszy od dnia 10.08.2005 r.?


Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zapytanie podatnika dotyczy zaliczania w myśl przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów działalności Spółki z o. o. wydatków na zakup usług adwokackich poniesionych przy rejestracji Spółki w KRS.

W rozpatrywanej sprawie istotnym jest fakt, iż spółka poniosła koszt zakupu usług adwokackich przed uzyskaniem osobowości prawnej, tj. przed wpisaniem do Krajowego Rejestru Sądowego lecz już po zawiązaniu się samej spółki w dniu 9.08.2005 r. Ponadto wydatek powyższy poniosła w okresie, w którym już była podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W świetle przepisu art. 161 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Nie mając osobowości prawnej, nie wpisana do rejestru handlowego spółka nie może we własnym imieniu nabywać praw i zaciągać zobowiązań lecz w jej imieniu działać mogą osoby będące jej założycielami lub zazwyczaj – wybrani członkowie zarządu. Osoby te odpowiadają osobiście i solidarnie za zobowiązania zaciągnięte w imieniu „spółki w organizacji” a zobowiązania te stają się zobowiązaniami samej spółki po jej zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak wynika z treści art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U Nr54, poz. 654 z późn. zm.) dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z treścią przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Zawarte w cyt. ust. 1 pojęcie „kosztów uzyskania przychodów oparte jest zatem na klauzuli generalnej, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16.Gramatyczna wykładnia powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że kosztem uzyskania przychodów nie jest każdy, poza wymienionymi w art. 16, wydatek poniesiony w roku podatkowym przez podatnika, lecz tylko taki, który został poniesiony w celu uzyskania przychodów, zaś wydatki określone w art. 16 za koszty takie nie są uważane, mimo, iż w takim celu też zostały poniesione.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów nie wymienionych w art. 16 ustawy podatkowej, pod warunkiem, że mają one bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem natomiast Podatnika jako odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem tego kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ustępu 1 art. 15 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W rozpatrywanej sprawie niewątpliwym jest fakt, że poniesiony przez Spółkę w organizacji wydatek stanowi zapłatę za usługi doradcze związane z jej rejestracją, które Spółka zakupiła od Adwokackiej Spółki Partnerskiej. Wydatek powyższy został poniesiony w okresie, gdy zaczęła już funkcjonować spółka w organizacji tj. podmiot zdefiniowany w art. 1 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zakupione przez Spółkę kapitałową w organizacji usługi doradcze w przypadku, gdy zostanie wykazany ich związek z uzyskanym przychodem mogą być – zdaniem tut. Organu - zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj