Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-VX/415/PDOF-642/31/AM/06
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-VX/415/PDOF-642/31/AM/06
Data
2006.01.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
wydatek


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od przyjetego do użytkowania środka trwałego bez sprawdzeniea, czy zobowiązanie udokumentowane fakturą VAT z tytułu nabycia tegoż środka trwałego zostało w całości opłacone przez podatnika na rzecz sprzedawcy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21-11-2005 r. stwierdza, że podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od przyjętego do używania środka trwałego, niezależnie od uregulowania płatności za ten środek trwały. U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 21-11-2005 r., Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:Na podstawie stosownych przepisów prawa podatkowego podatnik jest zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach określonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót budowlanych, którą rozpoczął w styczniu 2005r.

Sformułowano też następujące pytanie: czy podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od przyjętego do użytkowania środka trwałego bez sprawdzenia, czy zobowiązanie udokumentowane fakturą VAT z tytułu nabycia tegoż środka trwałego zostało w całości opłacone przez podatnika na rzecz sprzedawcy ?Sformułowano też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:stosownie do art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają środki trwałe nabyte lub wytworzone przez podatnika, w przypadku ich udokumentowania fakturami VAT, po ustaleniu wartości początkowej i przyjęciu środka trwałego do użytkowania, odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, z jednoczesnym zachowaniem warunków o których mowa w art. 22ł w/wym. ustawy. Natomiast bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, czy dług za nabyty środek trwały został opłacony w całości, przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych, przez podatnika na rzecz sprzedawcy środka trwałego.Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.W myśl art. 22a ust. 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do używania środki trwałe, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy.Ponadto stosownie do art. 22f ust. 3 w/w ustawy odpisów amortyzacyjnych co do zasady dokonuje, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500,00 zł. Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 w/w ustawy za wartość początkową zakupionych środków trwałych uważa się cenę ich nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Tak więc przez kwotę należną sprzedającemu trzeba rozumieć cenę, którą nabywca zobowiązany jest zapłacić, a nie cenę którą zapłacił. Bez znaczenia jest więc fakt, czy kwota należna zbywcy została opłacona, przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadami przewidzianymi art. 22h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i prawnym podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne, bez sprawdzenia, czy zobowiązanie udokumentowane fakturą VAT z tytułu nabycia środka trwałego, zostało w całości opłacone. Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 21-11-2005 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj